- Imam više od trideset godina. Primijetila sam da mi lice ujutru ne izgleda kao prije; pojavile su se mimične bore oko usta i nosa, koža je gubila svježinu. Odlučila sam da se prepustim rukama jekog iskusnog estetskog hirurga -, riječi su Katarine iz Podgorice koja ne krije da je pobornik estetskih korekcija.
Podvrgavanje estetskoj hirurgiji sve češća je pojava i u Crnoj Gori. O tome se sve više govori, i ta je tema sve manje tabu.
Pacijenti i žene i muškarci: Ugledni crnogorski plastični hirurg dr Žarko Borović kaže da su žene najviše zainteresovane za fejslifting, te za uvećanje ili smanjenje grudi.
- Ali, vrlo su tražene i korekcije očnih kapaka, liposukcija (isisivanje masnog tkiva), uvećavanje usana, kao i tretmani botoksom, - kaže dr Borović za Portal Analitika i dodaje: „U posljednje vrijeme sve češće se i muškarci operišu zarad boljeg izgleda. Njihovi najčešći izbori su - liposukcija stomaka, korekcija očnih kapaka i korekcija nosa. Više od 90 posto pacijenata su ’obični ljudi’“.
Predrasuda je da se operišu samo estradne zvijezde. Estetska hirurgija u Crnoj Gori postaje popularna tek posljednjih godina. Potvrđujući da je sve manje riječ o tabu temi, dr Borović kaže:
- Nekada su se operacije radile u strogoj tajnosti. Danas je drugačije. Istina, pacijenti još uvijek teže o svom iskustvu govore javno i za medije ali, u društvu - svakako sve češće i slobodnije. Sve više ljudi javlja nam se za pomoć po preporuci prijatelja koji je već imao neki estetski zahvat.-
Primjer Andrijane Božović: Crnogorska pop pjevačica Andrijana Božović nikada nije krila da je radila estetsku intervenciju. Za Portal Analitika kaže da je jako zadovoljna svojim izgledom nakon operacije nosa, iako je tri puta morala da je radi.
- Prvo iskustvo nije bilo sjajno. Nisam se najbolje informisala, pa sam završila u jednoj beogradskoj ordinaciji koju su reklamirali kao kliniku. Intervencijom mi je narušena funkcija nosa i nisam mogla normalno da dišem. Zbog toga mi je i posao trpio jer, zna se koliko su u pjevanju važne tehnike disanja. Nakon godinu dana rađena je nova intervencija kojom, međutim, ništa nije popravljeno. Tek iz trećeg puta bila sam zadovoljna i estetskim i funkcionalnim efektom operacije. -
Andrijana kaže da joj je motiv za odlazak na estetku operaciju bio potpuno lični – iz želje da bolje izgleda, što nije beznačajno ni za posao kojim se bavi.
- Željela sam da izmijenim izgled nosa. Smatrala sam da će mi manji nos “omekšati” izraz lica pred kamerama. I, mislim da nisam pogriješila! – ističe poznata crnogorska pjevačica.
Na pitanje da li, kao javna ličnost, podržava ljude da slijede njen primjer, Andrijana odgovara:
- Ko god smatra da će se osjećati ljepše i samopouzdanije, prvenstveno sebi, ali i drugima, podržavam ga! Naravno, samo ako je intervencija u granicama dobrog ukusa i normalnog! - Jedini Andrijanin savjet je - dobro se informisati o ustanovi u kojoj će se to obaviti.
Uticaj na psihičku stabilnost: A da je plastična hirurgija, kao što mnogi tvrde, najviše “psihološki lifting”, potvrđuje i Katarina iz Podgorice.
- Moja iskustva su fantastična. Zadovoljna sam što sa malo šminke mogu da izgledam lijepo, zahvaljujući tretmanima kod estetskog hirurga. Koristim botox, mezo terapiju i filere. Borica nema, koža je svježa i zategnuta. Svojim prijateljicama preporučila sam iste tretmane. I one su srećne i zadovoljne ishodom. Ponovo sam sigurna u sebe i zadovoljna, - kaže Katarina.
Ograničenja (ne) postoje: Dr Borović potvrđuje da nema starosnih ograničenja za one koji žele da se podvrgnu estetskoj intervenciji. Jedino treba imati više od 18 godina, odnosno, - mora biti završeno formiranje tijela. Samo se korekcija ušiju radi djeci u predškolskom uzrastu.
Kada djevojka želi veće grudi, a još je maloljetna, dr Borović odbija da operiše. Ima i onih koji vide estetski problem tamo gdje ga realno nema, kao što ima i onih koji sa stvarnim problemima žive čitav život.
Glavni cilj dr Borovića je da njegovi pacijenti nakon intervencije izgledaju prirodno. On ističe da je estrada dovela do vulgarizacije plastične hirurgije i želje za pretjerivanjem.
- Postoje takvi slučajevi, ali sve rjeđe. Uglavnom, pacijenti imaju svoj stav, svoje mišljenje kolike grudi ili usne žele.-
Svjetski trendovi: Ova grana medicine je danas veoma popularna u cijelom svijetu, što pokazuju i statistike po kojima se samo u SAD-u godišnje izvrši oko 11 miliona intervencija.U Evropi je rekorder po broju plastičnih operacija Španija, u kojoj se godišnje izvede oko 400.000 estetskih zahvata. U susjednoj Srbiji operiše se nešto više od 3.000 osoba godišnje.
U Crnoj Gori se izvrši nekoliko stotina operacija godišnje, što i nije malo, s obzirom na broj stanovnika i broj klinika specijalizovanih za ovu granu medicine. Imajući u vidu životni standard u Crnoj Gori, cijene su, kako kaže dr Borović pristupačne prosječnom crnogorskom građaninu. Međutim, ima i onih koji za tu namjenu podižu kredite.
Operacija grudi košta od 2.000 do 2.500 eura, liposukcija, zavisno od dijela tijela koji se -operiše - od 800 do 3.000. Za korekciju ušiju treba platiti od 500 do 600, nosa od 1.000 do 1.500, za korekciju kapaka od 700 do 1.000, dok uvećanje usana košta od 400 do 500 eura.
Dr Borović napominje da se u Crnoj Gori radi po svjetskim standardima. Koriste se inplantati uvezeni iz Amerike, koji su kod nas skuplji, zbog transporta.
Jedno je sigurno – estetska hirurgija doživljava procvat i u Crnoj Gori.
Branko Vukelić