Crna hronika

Kriju podatke za koje tvrde da su ih javno saopštili

Izvještaj o postupanju policije prije i nakon tragedije koja se dogodila 1. januara, kada je Aco Martinović usmrtio 13 osoba, dostavljen je Savjetu za građansku kontrolu rada policije pod oznakom "interno". Iako iz UP tvrde da se u tom aktu ne nalazi ništa što javnosti već nije saopšteno, najavljeno je da će, ukoliko oznaka "interno" ostane, predstavnici NVO moći da pregledaju izvještaj ukoliko potpišu da će čuvati tajnu

Kriju podatke za koje tvrde da su ih javno saopštili Foto: ugc
DanIzvor

Nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava (CŽP) još nijesu dobile odgovore na pitanja koja su uputili Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova povodom postupanja policije prilikom masovnog ubistva na Cetinju.

Pitanja su upućena preko Savjeta za građansku kontrolu rada policije koji je nadzorni organ MUP-a i UP. Izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc-Prelević kazala je za "Dan" da ovakvo postupanje policije i ministarstva pokazuje da izbjegavaju mogućnost da ih kontroliše Savjet, koji na to ima pravo.

Ona je potvrdila da odgovore još nijesu dobili. Izvještaj o postupanju policije prije i nakon tragedije koja se dogodila 1. januara, kada je Aco Martinović usmrtio 13 osoba, dostavljen je Savjetu za građansku kontrolu rada policije pod oznakom "interno". Iako iz UP tvrde da se u tom aktu ne nalazi ništa što javnosti već nije saopšteno, najavljeno je da će, ukoliko oznaka "interno" ostane, predstavnici NVO moći da pregledaju izvještaj ukoliko potpišu da će čuvati tajnu.

–Nismo dobili odgovore UP i nismo pozvani da čuvamo bilo koju tajnu. Uprava policije je dužna da omogući Savjetu za građansku kontrolu rada policije da kontroliše rad policije. Akcija za ljudska prava i Centar za ženska prava su taj nezavisni kontrolni mehanizam samo podstakle svojom pritužbom. Prema tome, radi se o tome da Uprava policije, odnosno MUP, izbjegavaju da budu pod kontrolom tijela koje je ovlašćeno da ih kontroliše. Razumljivo je da u fazi izviđaja neke informacije moraju biti skrivene od javnosti, ali ne sve, i ne zauvijek. Moglo se sada odgovoriti i samo djelimično, ali izgleda da nije. Sudeći po objavi Savjeta, poslije skoro tri nedjelje od kada su informacije zatražene, nije dostavljeno baš ništa novo – navela je Gorjanc-Prelević.

Tvrdi da informacije koje su tražili nijesu već bile predstavljene javnosti.

– Netačno je da su informacije koje smo tražili već bile objavljene. Pitanja smo postavili tek pošto smo detaljno pregledali sve javne objave na svim konferencijama za medije i u emisijama u kojima su gostovali predstavnici Uprave policije i MUP-a – istakla je izvršna direktorica HRA.

HRA i CŽP uputile su 24. januara Savjetu za građansku kontrolu rada policije predstavku s pitanjima o postupanju policije. Iz pomenutih NVO navode da je 28. januara Savjet zatražio izjašnjenje od Uprave policije o pitanjima postavljenim u predstavci: ko je sve, kada i na koji način obavijestio policiju o ubistvima 1. januara na Cetinju i kakvo je bilo postupanje službenika policije povodom tih prijava; koliko je bilo operativnih policijskih službenika na Cetinju 1. januara u vrijeme izvršenja masovnog zločina; zašto Uprava policije više od pet i po sati nije uspjela da pronađe i liši slobode izvršioca ubistava?! Pitali su i na koji način je izvršilac ubistava došao do nelegalnog oružja i municije i da li je policija u vezi s tim preduzela istražne radnje i neophodne mjere prevencije u cilju zaštite bezbjednosti građana, da li su protiv izvršioca zločina postojale prijave zbog nasilja u porodici i, ako jesu, šta je preduzeto povodom tih prijava, kao i da li je izvršeno vještačenje telefona izvršioca zločina.

Portal Analitika