Predsjednik Parlamenta Ranko Krivokapić takođe nije iznenađen otporom DPS-a zahtjevima Evropske Komisije a to su veća transparentnost i borba protiv korupcije u Glavnom gradu.
" To nisu neočekivani otpori na zahtjev EK za sto više javnosti i borbi protiv korupcije. Ja ih doživljavam samo kao otpore na toj liniji. Ne bi bili tako jaki zahtjevi da i oni nijesu primijetili da postoje otpori.
Mislim da će se rješavati , jedna bitka ne znači i izgubljen rat "
Saglasnost DPS-a i Narodne stranke u vezi sa Statutom Glavnog grada, lider SDP-a ne smatra, kako kaže tragičnim:
" Mi smo se nadgasavali sa opozicijom i u državnom Parlamentu oko mnogo važnijih odluka. SDP je sa opozicijom donio Deklaraciju o zaštiti Tare tako da to smatram dijelom projektne saradnje. Ovdje se vidi da ti motivi nijesu projektni nego mnogo dalje od javnog interesa ali sve je to dio sazrijevanja demokratije u Glavnom gradu."
A da li će Parlament usvojiti sličan dokument za Moraču poput Deklaracije o zastiti Tare biće poznato do kraja godine. Koncesioni akt za gradnju HE na Morači već je u skupstinskoj proceduri a konačan stav o tom dokumentu trebalo bi da bude proizvod stručnog promišljanja a ne političkog nadgornjavanja, kaže Krivokapić.
" U Skupštini još traje rasprava o Morači. Podržao sam zahtjev NOVE da u više navrata organizujemo raspravu o Morači sa pozivanjem stručnjaka. Imali smo jednu do sada na nadležnom odboru , očekujemo još dvije ili tri sjednice gdje ćemo pozvati kompetentne stručnjake koje ovog puta predlaže opozicija i čuti njihova mišljenja."
Jedan od zadataka Evropske Komisije koje Crna Gora mora ispuniti je usaglašavanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom.
Ukoliko postoji politička volja, kaže Krivokapić, taj posao bi mogao da bude završen do 31 decembra, kada ističe rok.