Abiznis

Krivokapić očekuje da Vlada ispoštuje zaključke o KAP-u

Izvor

„Vlada to nije ispunila, a prošlo je tri mjeseca. To je veliki rok. Očekujemo da Vlada to ispoštuje da bi govorili o daljim koracima“, rekao je Krivokapić novinarima prilikom posjete učenika petog razreda osnovnih škola „Maksim Gorki“ i „Savo Pejanović“ parlamentu, komentarišući predlog Vlade za rješavanje problema u KAP-u, prema kojem je jedan od scenarija uvođenje stečaja.

Krivokapić je poručio da je stav njegove partije o podjeli Elektroprivrede (EPCG) jasan barem posljednje dvije decenije, podsjećajući na zaključke parlamenta koji znače većinsko državno vlasništvo u elektroenergetskoj kompaniji.

„To znači 55 prema 45 odsto i nema promjene. Funkcionalno razbijanje EPCG znači kraj EPCG kao snadbjevača građana Crne Gore“, upozorio je Krivokapić.

Vlada je na sjednici u četvrtak razmatrala Informaciji o realizaciji Zaključaka Skupštine u kojoj je su navedeni i mogući načini rješenja pitanja dugoročnog snabdijevanja KAP-a električnom energijom, nakon što fabriku preuzme država.

Prema važećem ugovoru, obaveza EPCG da isporučuje električnu energiju KAP-u ističe krajem ove godine. Pri tome, napominju iz Vlade, treba imati u vidu da dugoročno rješenje pitanja snabdijevanja KAP-a električnom energijom, u postojećim uslovima, podrazumijeva aktivno učešće Elektroprivrede.

»Iz tog razloga, dogovoreno je da EPCG, u cilju definisanja opcije koja će biti u najboljem interesu svih strana, analizira sve raspoložive mogućnosti, a posebno opciju odvajanja Termoelektrane Pljevlja, sa određenim sredstvima i ugovornim odnosima, uključujući i ugovorne odnose sa KAP-om i ostale opcije koje će zaštiti interese EPCG i izloženost EPCG u smislu obaveza KAP-a«, navedeno je u Informaciji.

Ukoliko se to pokaže kao najbolja opcija, odvajanje Termoelektrane Pljevlja bi se sprovelo u dvofaznom postupku, koji bi obuhvatio odvajanje TE, kroz postupak odvajanja uz osnivanje novog privrednog subjekta i uz prenos dogovorenih sredstva, obaveza, ugovornih odnosa i zaposlenih na novoosnovani privredni subjekt.

Završetkom ove faze, struktura akcionara u novoosnovanom privrednom subjektu bila bi identična strukturi akcionara u EPCG, odnosno država bi imala 55 odsto akcija, A2A 43,7 odsto, a ostali 1,3 odsto akcija.

Ukoliko ta opcija bude određena kao najbolja i izvodljiva, u drugoj fazi postupka odvajanja TE, kompanija A2A bi na državu Crnu Goru prenijela svoj udio u akcijskom kapitalu novoosnovanog privrednog subjekta, čime bi država Crna Gora postala vlasnik približno 99 odsto akcija. U zamjenu za svoj udio u novoosnovanom preduzeću, A2A bi imao pravo da dobije približno četiri odsto akcija države u EPCG ili novčanu kompenzaciju ekvivalentnu ovoj vrijednosti ili kombinaciju prethodne dvije mogućnosti.

»Važno je istaći da bi država Crna Gora imala pravo da otkupi, za novčanu kompenzaciju ili novčani ekvivalent, udio u EPCG koji je prenijet na A2A«, tvrde iz Vlade.

Ostale opcije koje će se razmotriti podrazumijevaju prvenstveno optimizaciju potrošnje električne energije čime bi se obezbijedila održivost proizvodnje u KAP-u i održivost elektroenergetskog sistema Crne Gore.

»U svakom slučaju, odluka o izboru optimalne opcije biće predmet odobrenja nadležnih organa EPCG, Skupštine i Vlade, A2A i ostalih zainteresovanih strana«, poručili su iz Vlade.

Portal Analitika