Politika

Krivokapić: Svjetsku socijaldemokratiju treba jačati

Izvor

Iz SDP-a je saopšteno da je radni naziv Kongresa bio „Za novi internacionalizam i novu kulturu solidarnosti“, a u okviru te teme održana su četiri panela o jačanju predstavničke demokratije, saradnje, multilateralizma i kulture solidarnosti među državama i narodima, kao i o pitanjima finansijske krize i socijaldemokratskog odgovora na izazove krize, prenosi MINA.

Na Kongresu su usvojene izmjene Statuta Internacionale a izvršen je i reizbor rukovodstva na čelu sa Jorgosom Papandreuom, predsjednikom SI i Luisom Ajalom, generalnim sekretarom.

Krivokapić je, kako se navodi, na marginama Kongresa razgovarao sa brojnim predstavnicima svjetskog socijalističkog pokreta – Papandreuom, predsjednikom Partije evropskih socijalista Sergejem Staniševim, predsjednikom Demokratske stranke Srbije Borisom Tadićem, predsjednikom austrijskog Parlamenta, Barbarom Pramer, kao i sa predstavnicima njemačkih, britanskih, švedskih i socijalista regiona.

“U svim razgovorima prepoznata je potreba jačanja svjetske socijaldemokratije, posebno imajući u vidu činjenicu da posljedice svjetske ekonomske krize još nijesu sanirane, i da i dalje predstavljaju značajan ograničavajući faktor u razvoju društava”, kaže se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je konstatovano zadovoljstvo što su važni segmenti socijaldemokratske politike u suočavanju sa krizom već postali sastavni dio brojnih ekonomskih strategija, koje se prije svega odnose na usvajanje mjera za podsticaj privrednog rasta i pojačanu kontrolu finansijskih tržišta.

“Sagovornici su Krivokapiću iskazali priznanje za dosljednu politiku SDP Crne Gore u promociji fundamentalnih principa na kojima je baziran socijalistički pokret, koju crnogorske socijaldemokrate sprovode od učlanjenja u Internacionalu 1996. godine, kao jedna od najstarijih članica SI sa prostora zapadnog Balkana”, saopšteno je iz SDP-a.

Na Kongresu je usvojena i Završna deklaracija u kojoj su naznačeni prioriteti politike Internacionale za naredni period, a čiji su ključni elementi koji se odnose na smanjivanje socijanih nejednakosti, rast zaposlenosti, jačanje regulacije u cilju veće tranparentnosti finansijskih sistema, kao i principe progresivne fiskalne politike.

Portal Analitika