Politika

Sastanak vrha Vlade sa šefovima poslaničkih klubova parlamentarne većine pokazao da je pritisak EU urodio plodom

Krivokapić i Leposavić tražili da se odgodi usvajanje dva tužilačka zakona

Premijer Zdravko Krivokapić i ministar pravde Vladimir Leposavić zatražili su juče od šefova poslaničkih klubova parlamentarne većine da se odgodi donošenje dva tužilačka zakona, saznaje Pobjeda.

Krivokapić i Leposavić tražili da se odgodi usvajanje dva tužilačka zakona Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Više izvora Pobjede saopštilo je da su Krivokapić i Leposavić na sastanku u Skupštini, kojem su prisustvovali i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović i predsjednik paralmenta Aleksa Bečić, taj stav obrazložili jakim pritiskom Evropske komisije da se ne raspravlja o prijedlogu Zakona o tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju i o izmjenama zakona o Državnom tužilaštvu.

-Krivokapić i Leposavić su direktno tražili da se 18. februara ne raspravlja o tužilačkim zakonima. Na sastanku je izgledalo da DF za razliku od ostalih ne žele da odustanu, ali kako sada stvari stoje najvjerovatnije se 18. februara neće raspravljati o tim zakonima, rekao je izvor Pobjede blizak vrhu parlamentarne većine.

Izvor Pobjede je podsjetio da je Krivokapić javno obećao evropskim partnerima da će se ta dva zakona donositi u konsultacijama za Evropskom komisijom.

Povlačenje dva tužilačka zakona tražio je i glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić nudeći i ostavku, ali je to glatko odbijeno u prvom navratu od dijela predstavnika parlamentarne većine.

Prijedlogom Zakona o tužilaštvu za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije predviđa se ukidanje Specijalnog državnog tužilaštva čime bi njima automatski prestale funkcije. Do izbora rukovodioca tog novog Tužilaštva njegove poslove u predmetima koji ne trpe odlaganje, preuzelo bi Vrhovno državno tužilaštvo, navodi se u prijedlogu Zakona o tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju.

Taj zakon nova vlast donosi po hitnom postupku, bez javne rasprave i mišljenja Evropske komisije, što je do sada bio slučaj kada su se usvajali tako bitni zakoni.

Gotovo paralelno dok je trajao sastanak vrha vlasti ponovo se oglasila Evropska komisija poručujući da Crna Gora u sprovođenju reforme pravosuđa treba da napreduje, a ne da nazaduje, Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero istakla je da, u skladu sa pregovaračkim okvirom, treba osigurati sveukupnu ravnotežu u napretku pregovaranja po poglavljima, između napretka u vladavini prava, sa jedne, i ostalih pregovaračkih poglavlja, sa druge strane.

-Vladavina prava je jedna od osnovnih vrijednosti Evropske unije (EU) i kao takva presudni element procesa pristupanja Uniji, koji određuje ukupan tempo pregovora Crne Gore o pristupanju, navela je Pisonero.

Kako je oštro poručila, u cilju daljeg napredovanja na putu ka EU i ispunjavanja privremenih mjerila za poglavlje 23, Crna Gora treba da postigne dalji napredak u reformama vladavine prava, uključujući napredak, a ne nazadovanje u sprovođenju reforme pravosuđa.

Pisonero je rekla da kao rezultat već sprovedenih reformi, Crna Gora već ima uspostavljena tijela i mehanizme koji osiguravaju sudsku i tužilačku nezavisnost i odgovornost.

-Ohrabrijemo Crnu Goru da dosljedno koristi te mehanizme i nadograđuje već postignuto, radi ostvarenja daljih rezultata u borbi pro-tiv korupcije i organizovanog kriminala, istakla je Pisonero.

Iz Brisela su podsjetili na usvajanje ustavnih amandmana iz 2013. godine kojima se jača nezavisnost i odgovornost pravosuđa, što je bio preduslov da Crna Gora otvori pregovore o pridruživanju sa EU.

-Postoji posebno privremeno mjerilo u poglavlju 23 koje zahtijeva da Crna Gora sprovede te ustavne amandmane u skladu sa preporukama Venecijanske komisije i evropskim standardima i najboljom praksom, naveli su iz Brisela.

To, kako su kazali, takođe važi za sprovođenje zakona, poput zakona o javnom tužilaštvu i o Specijalnom tužilaštvu.

O zakonima moguća rasprava u martu ili aprilu

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović kazao je u intervju za Javni servis je da je o dva tužilačka zakona zbog procedura koje ztraži Evropska komsija moguće da se raspravlja i u martu u redovnom zasijedanju.

On je, komentarišući današnji sastanak vrha Vlade sa šefovima poslaničkih klubova, istakao da ,,neminovno moramo da pravimo iskorake vezane za tužilaštvo, bilo da o tome govorimo 18. februara, ili na redovnom zasijedanju u martu ili aprilu”.

Portal Analitika