"Suprotno pravilniku, sistematizaciji i Zakonu o ljekovima, pokušava se na čelo Instituta za ljekove i medicinska sredstva postaviti osoba koja nema uslove za to, jer je diplomirani pravnik. A na čelu Instituta mora da bude neko ko je stručno lice, podrazumijeva se farmaceut, jer je to institucija koja se bavi kontrolom ljekova, a može da bude i ljekar medicinske struke. Mi iz medija saznajemo da imamo premijerovog sina, koji je sa tetkom suvlasnik firme "Alt med", a direktor te firme je drugi premijerov sin. Imamo saznanja da je premijer Krivokapić iz Tokija kontaktirao ministarku i da je insistirao da se na čelo Instituta postavi osoba koja ne ispunjava uslove", rekla je ona.
PROČITAJTE JOŠ: Da li premijer lobira za Kontić zbog javnog ili ličnog interesa?
Vuksanović je dodala kako je sjednica UO Instituta za ljekove i medicinska sredstva prvobitno odložena, a potom opet zakazana za danas.
"Takođe smo informisani da je predsjednik UO Instituta, gospodin Đurašković, prvo odložio sjednicu, ali je zatim, nakon razgovora sa jednom osobom, na kraju opet zakazao za danas. Na toj sjednici trebalo bi za direktoricu institucije koja se bavi kontrolom ljekova bude postavljena osoba koja ne ispunjava zakonske uslove za to. Mira Kontić je planirana da se postavi na mjesto direktora Instituta za ljekove i medicinska sredstva. Nemam ništa protiv nje, ali ono što znam je da je ona diplomirana pravnica. Ali ona po Zakonu o ljekovima ne može biti izabrana za direktoricu. To znači da ćemo mi, ako ovo ne zaustavimo, imati bezakonje na čelu Instituta, na čelu sa gospodinom Đuraškovićem", naglasila je ona.
Vuksanović - Stanković kazala je kako bi izbor pomenute kandidatkinje podrazumijevao da rukovodstvo Instituta ulazi u zonu krivične odgovornosti.
Poslanica SDP prethodno je negodovala zato što ministarka Jelena Borovinić - Bojović nije došla na današnje konsultativno saslušanje.
Inače, sjednica UO Instituta za ljekove i medicinska sredstva zakazana je za 15 časova.
Šćekić: Saslušanje možda plod pritiska privanih ustanova, Mugoša: Nije tačno
U nastavku sjednice, vršilac dužnosti direktora Fonda za zdravstveno osiguranje Dragoslav Šćekić izrazio je sumnju kako je kontrolno saslušanje plod pritiska privanih zdravstvenih ustanova.
Na to je odgovorio poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša, koji je bio inicijator kontrolnog saslušanja.
"Ja sam inicirao saslušanje i pojma nemam o je vlasnik bilo koje privatne zdravstvene ustanove. Čak mislim da mnogo više kolega iz vlasti ima mnogo više veza sa privatnim ustanovama i njihovim rukovodstvom nego ja. Veze nemam ko su vlasnici privatnih zdravstvenih ustanova, niti me zanima", naglasio je Mugoša.
Šćekić je ustvrdio kako su naišli na nezadovoljavajuću situaciju u oblasti javnog zdravstva.
"Javno zdravstvo je srozano i poniženo", rekao je on.
Na to mu je odgovorila poslanica Demokratske partije socijalista Lidija Kljajić.
"Mora biti srozano i poniženo kad su na čelo nekih institucija došli ljudi koji nijesu kompetentni da ih vode", istakla je ona.
Šćekić je u nastavku sjednice kazao kako će vratiti snagu javnom zdravstvu, te da cijeni zalaganje zdravstvenih radnika.