U skladu s tim, dodaju oni, izraženo je zadovoljstvo činjenicom da će zapadni Balkan biti i dalje visoko pozicioniran na agendi EU.
„Uključenje u Evropsku uniju glavni je cilj Crne Gore, ali da bi se u tom procesu napredovalo neophodno je da država bude stabilna. Politička situacija, blokada institucija i hazarderska manjinska Vlada, konglomerat koji se ne može ujediniti, jer nema kohezivnu vezu, samo idu u prilog što hitnijem raspisivanju izbora kao jedinom demokratskom izlasku iz ove situacije“, rekao je Krivokapić i dodao da ova Vlada ima kapacitet za pripremu tih izbora.
Priča o manjinskoj vladi, kako tvrdi, samo je dodatno destabilizovala zemlju, čak je i pojačala krizu, jer je u kontekstu ratnih dešavanja u Ukrajini došlo do jačanja nacionalizama, oličenih u DPS-u i DF-u.
„Svaka polarizacija u društvu je loša i može voditi eskalaciji sukoba. U Crnoj Gori trenutno se prepliću četiri krize: politička, ekonomska, energetska i kriza hrane. Kako bismo išli u smjeru rešavanja komplikovane situacije, a ka ubrzanim integracijama ka EU, ni tehnička Vlada ne bi mogla biti izlaz iz situacije, s obzirom da bi za njeno formiranje bio neophodan Lex Specialis“, objasnio je premijer i dodao da bi najbolje i najpoštenije rješenje bilo raspisivanje izbora.
Krivokapić je istakao da Crna Gora nema vremena za političke igre i ocijnei da je najbolji trenutak da vanredni parlamentarni izbori budu u istom vremenu kad i lokalni.
Lajčak je izrazio punu podršku Crnoj Gori, rekavši da želi proevropsku Crnu Goru i da je isključivo na našoj državi da riješi svoju krizu, ističući da su izbori najdemokratskiji način.
Crnogorski premijer i visoki evropski diplomata razgovarali su na marginama Delfi ekonomskog foruma, koji se održava u Grčkoj.