Društvo

U kanjonu Morače odstrijeljena srna, na Rijeci Crnojevića osvanula mrtva vidra

Krivolov i neznanje udar na prirodu

Iz nacionalne lovačke organizacije traže da se pronađe krivolovac i najstrože kazni zbog odstrijela srne, dok nevladine organizacije ukazuju da se svakodnevno ponavlja isti problem. Vidra na Skadarskom jezeru viđena poslije dugo vremena – ali okačena mrtva u krošnji drveta...

Krivolov i neznanje udar na prirodu Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Slučajevi progonjene srne u kanjonu Morače, koja nije preživjela ranjavanje, i mrtve vidre na Rijeci Crnojevića, zabilježeni minulog vikenda, potvrđuju kakav je tretman zaštićenih vrsta, odnosno zaštićene divljači u Crnoj Gori.

Srna je pod trajnim zabranom i na nju je u nedjelju pucano mimo lovačkih regula, i to u vrijeme kada lov inače nije dozvoljen. Vidra nađena po dojavi lokalnog stanovništva u subotu na Rijeci Crnojevića, kako su saopštili Pobjedi iz Nacionalnih parkova, pronađena je u fazi raspadanja i obješena u krošnji drveta tako da se ne može utvrditi od čega je uginula. Što ne mijenja činjenicu da je ovo, poslije dugo vremena, prvi uočeni primjerak, ali, nažalost – mrtav.

U obje situacije, nesavjestan odnos i pomanjkanje svijesti o značaju ovih vrsta za crnogorsku faunu loša su poruka i odraz mnogo dubljeg problema za koji se još ne uspijeva pronaći adekvatno rješenje. U tome se slažu i ekolozi i lovci, ali različito vide red koraka koji se moraju preduzeti da bi se situacija mijenjala.

Potraga za krivolovcima 

Dok nevladine organizacije i ekološki aktivisti smatraju da je ubijanje srne potvrda crvenog alarma za korjenit i radikalan odnos prema prirodi i životinjama, i još jedan primjer kojim argumentuju zahtjev da se uvede moratorijum na lov u Crnoj Gori, Lovački savez upozorava da bi moratorijum značio otvorena vrata za krivolov.

Iz nacionalne lovačke organizacije traže da se utvrdi odgovornost i kazne krivolovci, ali navode da zbog nesavjesnog pojedinca ne smije da ispašta ukupna lovačka crnogorska javnost.

“Lovački savez Crne Gore osuđuje ovaj slučaj i nadamo se da će se počinioci ubrzo pronaći i privesti pravdi. Insistiraćemo da se izrekne najveća moguća kaznu za počinioca koji je nanio nemjerljivu štetu lovcima Crne Gore i prirodi”, kazao je Pobjedi sekretar Lovačkog saveza Mladen Ćabak.

On je kazao da su u ovom slučaju angažovani Odjeljenje bezbjednosti Kolašin i Lovačko društvo Rovca koje gazduje tim lovištem i koje će dati nagradu, što je i objavljeno na društvenim mrežama, za informaciju ko je to uradio.

“Nećemo stati sa našim aktivnostima da se spriječi krivolov i kažnjavaju svi koji počine ovakve stvari. To ćemo kao i do sada raditi u saradnji sa MUP-om Crne Gore i nadležnim ministarstvom za ovu oblast”, naveo je Ćabak.

Zakonske odredbe su jasne, a u nedjelju, pored toga što nije bio dozvoljen lov, nije bilo ni evidentiranog, odnosno prijavljenog lova na lisice (koji je uz prethodnu najavu moguće organizovati u februaru u grupi do 10 lovaca), potvrđeno je Lovačkom savezu iz Lovačkog društva Rovca koje je korisnik lovišta u kojem je odstrijeljena srna.

Prethodno je Darko Saveljić iz Agencije za zaštitu životne sredine saopštio da je srna ranjena u kanjonu, pogođena lovačkim oružjem. O tome je javnost informisana putem objava na društvenim mrežama. Na jednoj od fotografija vidi se i lovački pas pored srne na magistrali koja leži u lokvi krvi.

Napori građana u saradnji sa ekološkim aktivistima koji su alarmirani nije dovela do spašavanja ove vrste. Operacija nije uspjela, a srna koja je bila bremenita, nije preživjela…

Ugrožavanje ekosistema 

Sa druge strane, bizarna slika u srcu NP „Skadarsko jezero“: služba zaštite Nacionalnog parka u subotu je, po dojavi, u blizini obale pri šetalištu na Rijeci Crnojevića, u krošnji drveta, zatekla vidru u fazi raspada.

Iz NPCG ukazuju da je Zakonom o zaštiti prirode zabranjeno uznemiravanje, hvatanje, povređivanje ili ubijanje životinjskih vrsta koje žive na području nacionalnog parka.

“Bogatstvo zaštićenih područja čini raznovrsnost životinjskog i biljnog svijeta, a zaštićena vidra predstavlja jednu od ključnih karika u ekosistemu NP Skadarsko jezera”, kazali su iz NPCG.

Navode da postoji 13 vrsta vidre na svijetu i da je kod nas zastupljena evroazijska vidra (Lutra lutra).

Napominju da je ona zakonom zaštićena vrsta u Crnoj Gori. Na globalnom nivou ima status NT (Near Threatened – blizu ugroženosti) i prema IUCN-ovoj Crvenoj listi ugroženih vrsta bilježi se trend smanjenja njene brojnosti.

“JP NPCG već nekoliko godina, u saradnji sa NVU Living green, obilježava Svjetski dan vidre (posljednja nedjelja maja) kako bi se podigla svijest u javnosti o značaju i načinima zaštite ove životinjske vrste” kažu iz NPCG.

Apeluju na očuvanje bogatstva zaštićenih životinjskih vrsta, kao i na lokalno stanovništvo da vidru ne doživljavaju kao štetočinu i da je ne ugrožavaju svojim djelovanjem. 

“Ukoliko primijetite povrijeđenu ili na bilo koji način ugroženu jedinku, molimo vas da kontaktirate Upravu parka na broj telefona 067 097 484”, kazali su iz Nacionalnih parkova.

Podsjećamo, za nepunih mjesec i po, ovo je druga vidra koja je pronađena mrtva u Crnoj Gori. Prethodno je primjerak pronađen na Žabljaku. Sa druge strane, srne su pod stalnim pritiskom krivolovaca koji je love zbog mesa koje se nerijetko prodaje „na crno“.

U Škotskoj se posmatranje vidri naplaćuje, mi naše eliminišemo...

Stručnjak za proučavanje vidri iz organizacije Living green Ninoslav Đurović, koji je javnost i nadležne informisao o pronađenoj mrtvoj vidri na Rijeci Crnojevića, kazao je da ovaj primjer zabrinjava i pokazuje koliko smo daleko od pristupa koji druge zemlje imaju u odnosu na zaštićene vrste.

On je Pobjedi kazao da je vidra veoma prorijeđena na Skadarskom jezeru. U ostatku Crne Gore je zastupljena, ali nije brojna posebno zbog specifičnosti vrste i činjenice da vidra pokriva nekoliko desetina kilometara teritorije.

“Dok neke zemlje na sve načine pokušavaju da oporave nestalu populacije vidre, a Škotska, na primjer, kao unosnu turističku atrakciju promoviše posmatranje vidri, mi i ove primjerke koje imamo eliminišemo… To je porazno i ukazuje da moramo na vrijeme raditi na edukaciji makar mladih, kako bi promijenili odnos i odbacili pogrešne [R1] stereotipe koji vidru doživljavaju kao „štetočinu“”, upozorio je Đurović.

Portal Analitika