Kopredsjednica Kolegijuma Ženskog kluba Branka Bošnjak, potpredsjednica Skupštine Crne Gore naglasila je da je cilj današnjeg skupa da, kroz diskusiju i proaktivan odnos svih činioca društva, dođemo do što boljeg Predloga zakona kojim se definiše osnivanje Alimentacionog fonda.
Podsjetila je da je partner Ženskog kluba Skupštine Crne Gore NVO Centar za ženska prava dostavila navedeni nacrt zakona, koji je finalizirala ekspertska grupa u kojoj je bilo i sudija koji rade na slučajevima određivanja alimenatcije i koji imaju iskustva sa ovom problematikom.
Takođe, Bošnjak je istakla da je jako zadovoljna što je nacrt zakona, konačno, urađen i dostavljen Ženskom klubu i da se ovoj problematici dao prioritet na Prvoj sjednici Kolegijuma Ženskog kluba.
"Cijeneći značaj i aktuelnost teme, pozvala je prisutne da daju aktivan doprinos, kako bi došli do što optimalnijeg predloga zakona i kako bi što prije riješili gorući problem s kojim se suočava veliki broj djece – potencijalnih korisnika ovog fonda, od kojih su mnoga suočena sa siromaštvom uzrokovanim neodgovornošću ili nemogućnošću roditelja da plate izdržavanje, neadekvatnom pravnom regulativom i nažalost, neefikasnošću, a često i nebrigom nadležnih institucija", piše u saopštenju.
Bošnjak se nada uspjehu inicijative Ženskog kluba Skupštine Crne Gore i Centra za ženska prava i očekuje podršku donosioca odluka i relevantnih institucija.
Kopredsjednica Kolegijuma Ženskog kluba Vesna Pavićević, poslanica informisala je prisutne da je Kolegijum Ženskog kluba, u skladu sa Planom rada, predvidio tri strateške oblasti u kojima će djelovati.
“U okviru oblasti socijalne, zdravstvene i krivično pravne zaštite žena i djece, kao prva aktivnost, je donošenje Zakona o privremenom izdržavanju djece”, istakla je.
Podsjetila je i da je na Prvoj sjednici Kolegijuma Ženskog kluba, održanoj u martu, tačka dnevnog reda bila unapređenje zakonskog okvira koji se odnosi na osnivanje Alimentacionog fonda. Na sjednici je ukazano da je potrebno napraviti razliku između „izdržavanja“ i „plaćanja alimentacije“.
Članice Kolegijuma saglasile su se da se pristupi pripremi i donošenju Zakona o privremenom izdržavanju djece.
“Oblast prava djeteta regulisana je Konvencijom UN o pravima djeteta, koja predviđa da država treba da pruži odgovarajuću pomoć roditeljima ili zakonskim starateljima u ostvarivanju odgovornosti za podizanje djeteta”, naglasila je poslanica Pavićević.
“Svako dijete ima pravo na adekvatan životni standard i oba roditelja su odgovorna za podizanje i blagostanje svoje djece. Ako jedan roditelj ne ispunjava ovu odgovornost, djeca ne treba da trpe. Stoga, kroz Alimentacioni fondmožemo osigurati da djeca koja nemaju roditeljsku podršku dobiju jednake mogućnosti za razvoj koje imaju njihovi vršnjaci. U isto vrijeme, država mora da uspostavi efikasne mehanizme da osigura da svi roditelji ispunjavaju svoje odgovornosti“, poručio je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković istakao je da je ženska politička mreža nešto što je potrebno i nužno Crnoj Gori a ne samo Skupštini Crne Gore, jer može da urodi i te kako ozbiljnim inicijativama kao što je Zakon o privremenom izdržavanju djece.
“Sa stanovišta pozicije Zaštitnika ne postoji nikakva dilema da li ovaj zakon treba podržati. Pitanje je samo kako ga učiniti djelotvornim i efikasnim, kao sredstvo za ostvarivanje primarnog cilja, a to je najbolji interes djeteta”, naveo je Baković.
Naglasio je da se ne može izbjeći zaključak da se ova ranjiva situacija, kada je u pitanju dijete, reflektuje i na roditelja koji se o djetetu stara, nakon brakorazvodne parnice.
Istakao je da se Nacrt zakona može sagledati kroz tri ključna aspekta, koja je tokom svog izlaganja pojedinačno obrazložio, a to su: organizaciono-finansijski, procesno-pravni i materijalno-pravni.
“Ključna poruka donošenja ovog zakona nije usmjerena samo ka javnosti već i ka državi, koja ima monopol prisile i svih drugih sredstava, na osnovu kojih je moguće utvrditi stvarnu ekonomsku moć onoga kome se ovakva obaveza nameće”, naveo je on.
Direktorica NVO Centra za ženska prava Maja Raičević je kazala da su Ženskom klubu Skupštine Crne Gore dostavili Nacrt zakona o privremenom izdržavanju djece, kojim se utvrđuju uslovi i uređuje postupak za ostvarivanje prava na privremeno izdržavanje djece, nadležnost, evidencija, finansiranje, kao i osnivanje Alimentacionog fonda i druga pitanja od značaja za ostvarivanje privremenog izdržavanja.
“Pod uslovima određenim ovim zakonom država obezbjeđuje sredstva neophodna za izdržavanje djeteta, radi pravovremenog otklanjanja štetnih posljedica u slučajevima u kojima roditelj, odnosno dužnik izdržavanja, u cjelosti ili djelimično ne izmiruje obavezu izdržavanja određenu izvršnom ispravom. Devetogodišnja praksa Centra za ženska prava u zastupanju žena, koje samostalno brinu o djeci, pokazuje da je nedavanje izdržavanja jedan od ključnih problema sa kojima se suočavaju i pojava zbog koje su mnoga djeca izložena siromaštvu”, navela je ona..
Raičević je, tokom svog daljeg izlaganja, prezentovala Nacrt zakona o privremenom izdržavanju djece.
Na okruglom stolu učešće su uzeli poslanice Danijela Đurović, Božena Jelušić, Zdenka Popović i Suzana Pribilović, kao i poslanik Boris Mugoša.
Okruglom stolu su prisustvovali i, razmjenom informacija, kroz diskusiju i preporuke, učešće uzeli: Marija Stajović, v.d. direktora Direktorata za socijalnu i dječju zaštitu u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, Jelena Raičević, samostalna savjetnica u Direkciji za djecu i mlade u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, Marija Popović, direktorica Centra za socijalni rad za glavni grad Podgorica, Danilo Smolović, koordinator programa socijalne politike u UNICEF-u, Marina Vujačić, izvršna direktorica UMHCG (Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore), Biljana Zeković, direktorica NVO – SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja – Podgorica, Ljiljana Raičević, direktorica Sigurne ženske kuće, Marina Medojević, predsjednica Humanitarne fondacije Banka hrane, Dejana Ponoš, iz NVO Udruženja Roditelji i Maja Živković, iz NVO Udruženja Roditelji.
Učesnici Okruglog stola će, narednih dana, sugestije i predloge dostaviti Ženskom klubu Skupštine Crne Gore.