Krpeljima dehidracija nije potrebna. Naime, jedna nova studija pokazala je da paraziti iz klase pauka Haemaphysalis flava dobro podnose svemirske uslove, čak i u normalnom aktivnom stanju. Posmatranjem elektronskim mikroskopom uočeno je kako se pomijeraju u vakuumu, pod udarom snažnih zraka elektrona.
Naohisa Tomosugi sa Medicinskog univerziteta Kanazava u Japanu i njegovi kolege, slučajno su otkrili neobičnu otpornost krpelja, kada su životinjice uspuzale na njihove laboratorijske instrumente. Krpelji su bili izloženi snažnom vakuumu s pritiskom od 1,5×10−3 Paskala, i zracima elektrona ubrzanim naponom od 2 do 5 kilovolti. Nakon pola sata posmatranja, krpelji su nastavili aktivno da se kreću u normalnoj atmosferi. Prema izvještaju predstavljenom u časopisu PLoS ONE o drugom testiranju, 20 krpelja preživjelo je svemirske uslove čak dva puna dana. Konačno su uginuli zbog zračenja, ali ne i zbog vakuuma. Oni koji su bili izloženi samo vakuumu, preživjeli su puna dvije pune sedmice.
Japanski tim pretpostavlja da krpelji prestaju da dišu kada se nađu u vakuumu. To potvrđuju snimci na kojima se vidi da su nakon dva minuta bez vazduha prestali da pomijeraju noge, što inače stalno čine u normalnim uslovima. Rezultati eksperimenta pokazali su da zračenje elektrona oštećuje njihovo tkivo, ali ih ne ubija odmah. Autori studije vjeruju da bi ove životinjice mogle da posluže kao modeli za istraživanje sistema biologije ekstremnih uslova. Možda čak postoji mogućnost da neke slične organizme jednoga dana pronađemo na Marsu ili Titanu.