Među 27 poslatih prijedloga nalaze se i pirotsko ćilimarstvo, filigranski zanat, đurđevdanski obred, kosovski vez, pjevanje uz gusle, kolo, ali je, prema riječima Živković, najizvjesnije da će se na reprezentativnoj listi UNESCO-a naći krsna slava.
Sve ovo posljedica je činjenice da je, poslije višegodišnjeg iščekivanja, Srbija konačno dobila Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasljeđa u koji je upisano 27 običaja: zanatskih znanja i vještina, kulinarskih specijaliteta, priredbi, rituala i ostalih elemenata narodne tradicije i folklora.
- Ideja Konvencije UNESCO-a o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasljeđa je mapiranje elemenata koji čine nacionalni i kulturni indentitet neke lokalne zajednice radi njegove održivosti. Naša zemlja je jedna od posljednjih koja je ozakonila UNESCO-vu konvenciju, ali je Nacionalni komitet koji predvodim efikasno napravio mapu nematerijalne zaštite u Srbije koju treba očuvati - pojasnila je Dušica Živković.
Krajnji cilj UNESCO-a je da se autetentična nematerijalna kultura zaštiti od zaborava i kvazipreoblikovanja usled industrijske i kulturne globalizacije.
- Na desetogodišnjici Konvencije UNESCO-a zakazane za maj 2013. Srbija će se predstaviti izložbom i specijalnom koreografijom. UNESCO još nije odredio zemlju domaćina centralne proslave, ali naš Komitet će predložiti Ministarstvu kulture da se tamo, osim kandidaturom krsne slave, predstavimo i nekim kulturno-umjetničkim društvom koje bi igralo neko od naših kola - kaže Živković.