Politika

Kukan: Očekujem početak pregovora sa Crnom Gorom u junu

Izvor

- Rezolucija se može posmatrati kao pozitivan dokument u daljem putu vaše zemlje ka EU integracijama. Odluka će, naravno, zavisiti od Savjeta, ali svi koji su učestvovali u debati u parlamentu, ali baš svi, govorili su pozitivno o odluci u junu. Evropski komesar za proširenje Štefan File, te ministar evropskih poslova Danske koja predsjedava EU Nikolaj Vamen, ocijenili su da je Crna Gora odlično napredovala, tako da bi bilo korektno da EU otpočne pregovore sa vašom zemljom u junu – kazao je Pobjedi prvi čovjek Delegacije EP za Jugoistočnu Evropu.

Kukan je dodao da, uprkos postojećim problemima unutar zemlje, „niko ne smatra, bar u EP, da bi početak pristupnih pregovora sa Crnom Gorom trebalo odložiti“.

Uspješna zemlja

Na pitanje Pobjede da li se u parlamentu raspravljalo o problemima u privatizacijama KAP-a,Telekoma, EPCG, ili o navodnom napadu na novinarku dnevnog lista Vijesti, Kukan je kazao da to pomenuto, ali da se nije se vodila rasprava o tome, tokom debate o Crnoj Gori.

- Problemi jesu pomenuti u govorima komesara Filea, ministra Vamena i još nekih članova parlamenta, ali je samo evropska poslanica – predstavnica grupe Zeleni-Evropska slobodna alijansa – Urlike Lunaček u svom amandmanu iznijela stav o postojanju korupcije i pomenula probleme, Telekoma, KAP-a i napada na novinarku Oliveru Lakić – kazao je Kukan.

Dodao je da rasprava o našoj zemlji „nije dugo trajala“, te da je govorilo „svega 12 ili 13 poslanika“, iz čega se zaključuje da nijesmo problematična zemlja, ali da je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije su od suštinskog značaja za pristupni proces Crne Gore.

Urlike Lunaček je dan ranije na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta, pored isticanja korupcije kao „problema“ u našoj zemlji, ipak uputila i riječi hvale, kazala da smo „spremni da nastavimo dalje“ i pozdravila jasnu podršku parlamenta da EU počne pregovore sa Crnom Gorom u junu.

Rodno-politička ravnopravnost

Poslanici Evropskog parlamenta ističu i da su žene još uvijek „nedovoljno zastupljene“ u crnogorskom parlamentu, te na najvišim državnim pozicijama i na pozicijama na kojima se odlučuje u javnom i privatnom sektoru.

Rezolucija „podstiče vlast u Crnoj Gori da radi na unaprjeđenju rodno-političke ravnopravnosti i da primjenjuje princip jednakih zarada“.

Podsjetimo, Evropski parlament izglasao je juče u Briselu, kako se i očekivalo, Rezoluciju o Crnoj Gori, u kojoj Savjet EU poziva da u junu otvori pristupne pregovore sa našom zemljom. Tekst izvještaja o napretku Crne Gore koji je pripremio izvjestilac EP Čarls Tanok prihvaćen je u cjelosti u rezoluciji, a nijedan od šest naknadnih amandmana, među kojima su i oni o Telekomu i A2A, nijesu uvršteni u završni dokument, niti je o njima bilo diskusije.

Portal Analitika