Radionice su održane na dan zatvaranja istoimene izložbe Milene Jovićević, kojom je umjetnica na inovativan način skrenula pažnju na pojavne oblike crnogorskog patrijarhalnog društva. Izložba je podržana kroz projekat „Komuniciranje rodne ravnopravnosti“, koji partnerski sprovode Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Direkcija za rodnu ravnopravnost Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, a finansira Evropska unija. Za mjesec i po dana, koliko je bila otvorena u galeriji „Art“ u okviru JU „Muzeji i galerije Podgorice“, izložbu je posjetilo više od 450 ljudi.
Slijedeći koncept stvaranja savezništva sa kulturnim stvaraocima, medijskim radnicima, donosiocima odluka, komunikolozima, aktivistima, razvojnim partnerima, UNDP je prepoznao da društveno angažovana umjetnost predstavlja prostor za okupljanje i promišljanje boljeg i pravednijeg društva, a da su kultura i mediji aktivan i moćan instrument za ostvarenje tog cilja.
"Mediji i kultura su moćno sredstvo suočavanja sa duboko ukorijenjenimpatrijarhalnim stavovima, stereotipima i predrasudama, ocijenili su učesnici radionica. Stepen rodne ravnopravnosti je mjera uspjeha zemlje u sprovođenju društvenih, ekonomskih i reformi u oblasti vladavine prava, a primjeri mizoginije koji se dešavaju na svakodnevnom nivou nas iznova upozoravaju da je neophodan zajednički i angažovan odgovor – na institucionalnom i individualnom nivou. Odgovornost za nužne promjene i stvaranje društvenog konteksta koje afirmiše ljudska prava i rodnu ravnopravnost imaju svi, i umjetnici kroz angažovano ukazivanje na probleme i mediji kroz odgovorno izvještavanje, a ponajviše donosioci odluka i kreatori politika koje su osnov za rad nadležnih institucija", navodi se u saopštenju.