Veće destinacije imaju više muzeja i galerija u kojima svatko može uživati u kulturi po svom ukusu, a i manja mjesta imaju nešto za pokazati. U nastavku vam donosimo 5 institucija u 5 srpskih gradova. Možda ste već planirali posjet nekoj od tih destinacija, pa ćete muzeje i galerije dodati u svoj plan boravka, a možda će vas neka izložba ili tema dodatno potaknuti da se odlučite za putovanje. Izbor je na vama!
Narodni muzej Srbije u Beogradu
Retrospektivna izložba srpskog kipara Jovana Kratohvila (1924. -1998.) postavljena je u godini kada se obilježava stota godišnjica umjetnikovog rođenja, kako bi se ovaj bogati i raznorodni umjetnički opus po prvi put cjelovito sagledao.
Narodni muzej Srbije 15. studenog otvara izložbu koja prvi put objedinjuje kiparove najvažnije radove, iz svih stvaralačkih faza, nastale u vremenu od četrdesetih do osamdesetih godina 20. stoljeća. Počevši od partizanske umjetnosti i umjetnosti socijalističkog realizma, preko putanje ka apstraktnom izrazu u okviru socijalističkog estetizma i modernizma, kroz istraživanja rada u različitim materijalima, sve do pionirskih ostvarenja skulptura izvedenih u prozračnom poliesteru.
Muzej grada Novog Sada
Interaktivna multimedijalna izložba „Mileva: Mi smo stena“, posvećena briljantnom umu i dostignućima Mileve Marić-Einstein, otvorena je cijele godine u Muzeju grada Novog Sada na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Izložba se sastoji od vrlo snažnog vizualnog narativa, koji na upečatljiv način pristupa liku i djelu poznate znanstvenice. Upotrebom najmodernijih tehnologija, digitalnog zvuka, holograma, 3D animacija, ali i klasičnog umjetničkog jezika, posjetitelji izložbe uvode se u sam centar događanja. Kretanje publike uvjetovano je scenografijom koja cijelo vrijeme s njima komunicira te prostor čini magičnim. Autor izložbe svjesno ukida dnevno svjetlo i time uspostavlja potpunu kontrolu, namjerno dijeli prostor u svojoj kompoziciji na „svijetli” i „tamni”, dva dijela koji čine jednu cjelinu i ne mogu postojati samostalno. Izložba je otvorena svakog dana, оsim ponedjeljkom, od 9:00 do 17:00 sati.
Muzej marginalne i naivne umjetnosti u Jagodini
Muzej marginalne i naivne umjetnosti u Jagodini, jedini takav muzej u Srbiji, ima jednu od najznačajnijih zbirki naive u svijetu.
Izuzetna stvaralačka energija samoukih slikara oblikovala je autonomni svijet naivne umjetnosti, spontane, bez pravila, živih boja i folklornih motiva, a muzej u Jagodini značajno doprinosi afirmaciji te umjetnosti na međunarodnoj sceni. Već se šest desetljeća u kontinuitetu preispituju načini sagledavanja, predstavljanja, interpretacije i stručne zaštite pravih vrijednosti i suštine autentične samouke, naivne i marginalne umjetnosti te srodnih samosvojnih stvaralačkih izraza. Galerija Muzeja naivne i marginalne umjetnosti u Jagodini na oko 580 metara kvadratnih izložbenog prostora prezentira stalnu postavku i povremene izložbene programe.
Narodni muzej Zaječar
Narodni muzej Zaječar muzej je kompleksnog tipa, u okviru kojeg danas rade stručna odjeljenja povijesti, povijesti umjetnosti, arheologije, etnologije, dokumentacije i nematerijalnog kulturnog naslijeđa.
U svojoj kolekciji muzej ima oko 15 tisuća predmeta. Neki eksponati imaju istaknuto mjesto u svjetskom kulturnom naslijeđu (mozaici, skulpture, arhitektonski ukrasi carske palače Felix Romuliana). U sklopu Narodnog muzeja nalaze se i Radul-begov Konak (dio postavke etnološkog odjeljenja i galerija) i poznato arheološko nalazište Felix Romuliana na UNESCO listi Svetske kulturne baštine. Muzej je prerastao u jedan od vodećih muzeja u Srbiji, a njegov je značaj odavno nadišao lokalni nivo te danas s pravom ima međunarodni značaj.
Galerija suvremene umjetnosti u Nišu
Galerija suvremene likovne umjetnosti će tijekom sljedećih mjeseci publici ponuditi dvije kolektivne izložbe – Niški salon 12/2 i Niški crtež.
Niški salon 12/2 tradicionalna je godišnja izložba, koju GSLU priređuje deveti put od 14. studenog do 14. prosinca te će na njemu biti predstavljena produkcija dvanaestoro umjetnika iz različitih krajeva Srbije, s radovima iz posljednjih pet godina. Publika će se upoznati sa suvremenim tendencijama i kretanjima vizualne umjetnosti našeg podneblja. Niški crtež je tradicionalna tematska godišnja smotra koju je GSLU još devedesetih godina uvrstila u svoj redovni program, a ovogodišnji Crtež je jubilarni trideseti i izaziva sve veće zanimanje umjetnika iz cijele regije te do sada broji preko tisuću autora. Njegujući crtež kao samostalnu likovnu disciplinu, Galerija ovom revijalnom izložbom pruža uvid likovnoj i široj javnosti u promjene u poimanju crteža kao medija tijekom proteklog vremena, do aktuelnih umjetničkih praksi i suvremenih vizualnih tendencija.
Više o mogućnostima putovanja u Srbiju, saznajte na web stranici Turističke organizacije Srbije.