Stvaranje ponuda za tender kompanije Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) za ugradnju pametnih brojila kod potrošača (AMM projekat proširenje treće faze) koji je objavljen 18. oktobra održaće se sjutra. Prvobitno je bilo planirano da se ovaj tender zaključi 5. novembra, kad je trebalo i da se otvore ponude. Tender je ukupne vrijednosti 12,34 miliona eura sa PDV-om i podijeljen je u dva dijela radovi i oprema.
Sumnje
O sumnjama da se kroz ovaj tender u dijelu opreme favorizuje srpska firma Meter & Control u vlasništvu biznismena i energetskog mogula Vojina Lazarevića, porijeklom iz Kotora, koji je godinama važio za jednog od najvećih balkanskih trgovaca električnom energijom, Pobjeda je pisala i kad je tender objavljen.
Prema saznanjima naše redakcije na ovom tenderu je dio tehničke specifikacije prilagođen brojilima Lazarevićeve firme. Iako je CEDIS tada pokušao da oštro demantuje pisanje Pobjede navešćemo neke činjenice koje i sada kada je praktično završen prvi dio tendera u kome su ponuđači postavili mnogobrojna pitanja, još više pojačavaju sumnju o favorizovanju Lazarevićeve firme.
Iz CEDIS-a su istakli da su potrošili šest mjeseci da pripreme tehničku specifikaciju koja predstavlja potpuno drugi pristup od tendera koji je Odbor direktora CEDIS-a poništio u aprilu mjesecu, na zahtjev Ministarstva kapitalnih investicija, uz obrazloženje da su potrebne bitne promjene specifikacije.
Istovremeno, dao je manje od 20 dana ponuđačima da pripreme ponude za ovu novu specifikaciju. Ovakvo skraćenje roka za ponude za tender od oko 12 miliona eura teško se može opravdati hitnošću kad se zna koliko vremena je potrošeno na specifikaciju.
Sa druge strane činjenica da je CEDIS produžio rok zbog ispravki koje je izvršio u tenderskoj specifikaciji, a zbog očiglednih grešaka uočenih kroz mnogobrojna pitanja ponuđača ne umanjuje razlog za sumnju.
U sklopu tehničke specifikacije brojila tražena je nabavka 500 brojila (od 31.000 obuhvaćenih tenderom) koja nemaju mogućnosti za daljinsku komunikaciju i upravljanje prekidačkim modulom, već se traži da imaju prostor za eventualnu ugradnju ovih elemenata, što je prevaziđena tehnologija. Pri tom se još traži da imaju maksimalnu struju od 120 ampera (A) kakva, prema saznanjima Pobjede, nikad ranije nije nabavljana u CEDIS-u. Ova stavka, iako je na oko mala izaziva sumnju da je ubačena u tender kako bi se prednost dala ponuđaču koji ima ova brojila, a drugi su prinuđeni da ih traže u zadnji čas. Istrajavanje na ovoj stavci i pored jasnih pitanja i konstatacija ponuđača govori da ni ova sumnja nije otklonjena.
Specifikacija
Dio tenderske specifikacije koji se odnosi na obavezu da ponuđači podrže integraciju novih brojila u postojeći sistem CEDIS-a , pri čemu je jedan od ta tri sistema Meter&Control , uz obavezu snošenja troškova te podrške integraciji i prilično nejasnu ideju kako će to ponuđači da odrade, realno stvaraju sumnju da je prisutno favorizovanje vlasnika tog sistema. I na ovo je ukazano kroz mnogobrojna pitanja potencijalnih ponuđača, što nije uticalo na konačni stav naručioca, pa samim tim ni na sumnju o favorizovanju Lazarevićeve kompanije.
Ta je sumnja još veća kada se na sve ovo doda da je autor specifikacije inženjer elektrotehnike Milan Lukić iz elektrodistribucije iz Bijeljine, koji se duži niz godina bavi mjerenjima, a koji je po saznanjima Pobjede bivši kolega i kum jednog od rukovodilaca firme Meter&Control. Imajući u vidu da je ta firma pobijedila na tenderu u Bijeljini i kad se ima u vidu da tu specifikaciju, kako je ranije pisala Pobjeda, nije htio da potpiše Ivan Stešević, tek izabran za rukovodioca Sektora za mjerenje, zbog čega je i smijenjen, onda sumnje ostaju.
Odbor direktora CEDIS-a koji je, praktično, bez obrazloženja u aprilu poništio prethodni tender kao sumjiv i smijenio kompletan dotadašnji sastav menadžmenta formirajući istovremeno komisije koje i danas istražuju njihov rad, trebalo bi da obrari više pažnje na ovo što izaziva nedoumice, a moglo bi da rezultira lošim poslovnim rezultatom.
Prethodni tender je bio objavljen 16. februara, za nabavku 6.100 brojila sa cjelovitim softverom procijenjene vrijednosti 1,1 milion eura. Poništen je nekoliko dana prije zatvaranja uz obrazloženje da je potrebna promjena tenderske specifikacije, iako je u to vrijeme CEDIS praktično ostao bez brojila.
Izvršni direktor CEDIS-a od 10. aprila je Vladimir Čađenović (Demokrate). U bordu su Rajko Radošević, Jelena Bošnjak, Ilija Miljanić, Miloš Krivokapić i Emir Sijarić.
Lazarević je bio i poslanik u crnogorskom parlamentu ispred Narodne stranke, a od njegovih biznisa najpoznatija je trgovina strujom preko Rudnapa.