Preko 70 porodica, odnosno 200 stanara čeka već pet mjeseci da se smjesti u stanove koje su uredno platili.
“Većina njih zivi u iznajmljenim stanovima, otplaćuje kredite za stan koji su kupili, a ulozili su i dodatni novac u opremanje stanova u koje ne mogu da se usele”, kazali su budući stanari Portalu RTCG.
Kako su nam saopštili, Cedis je više puta pokušavao da započne radove, ali su ga svaki put spriječili stanari zgrade “Lepont” koji protestuju protiv izgradnje trafostanice koja je na tom mjestu planirana i prije izgradnje njihovog stambenog objekta.
Cedisu je asistenciju u više navrata pružala Uprava Policije i druge nadlezne službe, ali bez uspjeha.
“Izgleda da je nepremostiva prepreka pomjeriti dva vozila koja su parkirana na mjestu za trafostanicu, a koje komunalna policija nije željela da ukloni. Uprava Policije još od početka februara odbija da pruži potrebnu asistenciju”, kazali su nam stanari.
Stanari “Leponta”: Svi zajedno da nađemo rješenje
Stanari zgrade Lepont, nedavno su za TVCG kazali da razumiju frustraciju budućih komšija zbog nemogućnosti da se usele i poručili da svojim prostestom ne žele da im nanesu štetu.
Jedan od stanara Igor Đuranović je kazao da su stanari u međuvremenu postali vlasnici zemljišta oko zgrade i tražili su Upravnom sudu da poništi odluku o gradnji trafostanice.
“Ovaj transformator bi po pravilima u naseljenom mjestu trebalo da bude postavljen na udaljenosti minimum tri do šest metara od zgrade. Udaljenost naše zgrade do trafostanice je metar i po. Nije problem što nam zaklanja pogled ili ruši ugled zgrade, niti mi želimo da nanesemo štetu investitoru i stanarima, već se radi o pravnom nasilju od strane CEDIS-a. Koristili su i moć zastrašivanja”, kazao je nedavno Đuranović koji je pozvao tada stanare zgrade Gradnja promet da udruženim snagama riješe problem.
Gradnja promet: Neći ćemo način da pomognemo kupcima
Iz “Gradnje promet” kazali su Portalu RTCG da su rješenje za gradnju trafostanice dobili još 2017. što im je potvrđeno 2019, a 2021. CEDIS je dobio odobrenje da počne sa radovima. Kažu da su uradili sve što je u njihovoj moći.
“U periodu od maja 2019.godine, pa sve do danas, mi smo usmenim i pisanim putem urgirali i zahtjevali od CEDIS-a da aktivno i odgovorno pristupi ovom poslu, blagovremeno izvrši svoje obaveze, te izgradi trafostanicu “Nova 6“, što je isključivo u njegovoj nadležnosti”, naveli su iz Gradnje promet.
Zbog položaja u kojem su se našli njihovi kupci, omogućili su im da pripremaju stanove za useljenje.
“Takođe ćemo shodno našim ugovornim odnosima, iznaći način da našim kupcima pomognemo određenim benefitima u korišćenju objekta”, kazali su iz Gradnje Promet.
CEDIS: Spremni smo za alternativno rješenje
Iz CEDIS-a su Portalu RTCG kazali da sprečavanjem izgradnje elektroenergetskog objekta, stanari zgrade“Lepont“ onemogućili su i izvršenje rješenja Osnovnog suda u Podgorici o privremenoj mjeri, kojim je etažnim vlasnicima naloženo da odmah omoguće nesmetani prilaz katastarskoj parceli radi postavljanja trafostanice i uzemljenja.
Na pitanje da li može trafostanica da se postavi na drugo mjesto i da se riješi problem na zadovoljstvo stanara obje zgrade, iz te kompanije su nam kazali da razmatraju i spremni su da pristupe bilo kom alternativnom rješenju kojim će se riješiti problem priključenja stambene zgrade.
“Alternativna rješenja u svakom slučaju ne isključuju našu namjeru da izgradimo predmetnu trafostanicu, koja bi služila za priključenje izgrađenog objekta na Zabjelu, kao i budućih objekata”, naveli su u odgovoru.
Dodaju da pravo na građenje trafostanice CEDIS crpi iz izvršnog upravnog akta koji je donijet od strane nadležnog organa u skladu sa zakonom, prije nego su etažni vlasnici stekli pravo svojine na predmetnoj katastarskoj parceli.
“Imajući u vidu da je rješenjima Osnovnog suda u Podgorici stanarima naloženo da bez odlaganja omoguće izgradnju trafostanice na predviđenoj lokaciji, CEDIS je stava da sud i drugi nadležni organi treba da omoguće nesmetan pristup radi izgradnje predmetne trafostanice u postupku izvršenja navedenih sudskih odluka, na čemu ćemo insistirati u daljem toku postupka”, saopštili su Portalu RTCG.
Na pitanje na koji način planiraju da nadoknade štetu stanarima, koja je, kako tvrde oni i investitor, nastala na neki način greškom i odgovornošću CEDIS-a iz te kompanije tvrde da sve uradili po proceduri.
“CEDIS je kompletan proces pripreme za izgradnju trafostanice, uključujući aktivnosti na rješavanju imovinsko pravnih odnosa, sproveo blagovremeno i u skladu sa relevantnom zakonskom regulativom, u cilju stvaranja uslova za priključenje i snabdijevanje električnom energijom stambenog objekta Gradnje prometa, tako da imajući navedeno u vidu, tvrdnje o odgovornosti i greškama CEDIS-a nisu usklađene sa činjeničnim stanjem”, naveli su iz te kompanije.
Glavni grad: Učinili sve, spremni da pruže podršku
Stanari su se obraćali i Glavnom gradu, odakle su nam saopštili da su uradilisve što je moguće iz svoje nadležnosti.
Tvrde da su na zahtjev CEDIS-a uputili Upravi policije akt kojim se traži pružanje pomoći CEDIS–u u izvršenju rješenja za trafostanicu za koje je izdato odobrenje.
“U potencijalnom razmatranju alternativnih opcija, CEDIS-u smo ponudili svu moguću podršku u smislu davanja potrebnih saglasnosti i odobrenja, a u zavisnosti koje rješenje se ocijeni kao optimalno od strane CEDIS-a”, navode iz Sekretarijataza planiranje prostora i održivi razvoj.

Napominju da je krajem marta održan sastanak sa predstavnicima CEDIS-a
“Na sastanku je zaključeno da će CEDIS definisati optimalan model rješenja problema, a da će Glavni grad pružiti maksimalnu podršku iz svoje nadležnosti”, kazali su nam iz Sekretarijata.
Stanari će tražiti nadoknadu štete
Dok se institucije dogovore, budući stanari Gradnja prometa ostaju na ulici s ključevima u rukama.
“Tražićemo zaštitu svojih prava pred sudom i nadoknadu štete koju trpimo mjesecima. Zahtjeve ćemo upititi prema svim odgovornim licima koji su nas doveli u ovaj nezavidan položaj”, kazali su za Portal RTCG.
Za kraj, zahtjevaju da se ova situacija konačno riješi u što kraćem roku jer su svakim danom u sve težem finasijskom položaju.
“Pitamo se šta je potrebno da se desi da institucije konačno počnu da rade svoj posao? Da li u ovoj državi i u ovom gradu svi imaju jednaka prava, i da li traže previse ako u 21. vijeku žele struju u svojim stanovima?”, zaključili su budući stanari.