“Ne želim ovoga puta, mada bi se moglo i o tome nešto kazati, ulaziti u biografije predloženih kandidata. Nas oni pojedinačno ne zanimaju, jer ih vidimo kao dio vaše kadrovske kombinatorike i namirivanja pratijskih apetita, a ne kao odraz bilo čega drugog. Govoriću veoma principijelno sa stanovišta našeg političkog programa, a program naše stranke baziran je na predstavljanju i izlasku u susret potrebama bošnjačkog naroda u Baru. Sa te tačke gledišta ova imenovanja nisu ništa drugo nego nastavak diskriminacije bošnjačkog naroda i političke izolacije njegovih legitimnih predstavnika i, uopšte, pripadnika bošnjačkog naroda”, istakla je Sehera Kurtagić-Kalender.
Kurtagić-Kalender je naglasila da Bošnjaci koji su po brojnosti, treća nacionalna zajednica u Baru, nemaju predstavnika u lokalnom opštinskom rukovodstvu.
“Prema posljednjem popisu , u Baru živi gotovo 4 hiljade (tačnije 3901) pripadnika bošnjačkog naroda, ili preko 8,5 odsto stanovništva. Takođe, u Baru živi oko trećine stanovništva islamske vjere, preciznije 32%. Da ne govorimo o tome koliko još naših sunarodnika, pod raznim pritiscima, nije smjelo da se izjasni kao Bošnjaci, koliko ih je asimilovano itd. O tome ćemo nekom drugom prilikom i sa konkretnim podacima. Ono što je godinama ili decenijama unazad evidentno, Bošnjaci koji su po brojnosti, treća nacionalna zajednica u Baru, imaju 0 (nula) predstavnika u lokalnom opštinskom rukovodstvu. Nijedno mjesto u rukovodstvu, niti jedan sekretar, niti jedno imenovano lice nije bošnjačke nacionalnosti. Takođe, tražićemo i zvanične podatke, koliko je zaposlenih lica bošnjačke nacionalnosti?. Zar je moguće da nema kompetentnih kadrova?”, kazala je odbornica BS u Baru.
Kurtagić-Kalender je dodala i da lokalna uprava gotovo da ne ispunjava obaveze iz Ustava kada su u pitanju manjinske nacionalne zajednice.
“ Ustav , član 79, i cio niz članova o Zakona o ljudskim i mannjinskim pravima, jasno definiše šta su obaveze lokalne uprave u cilju povećanja zastupljenosti manjinskih nacionalnih zajednica. Ako ne znate, pročitajte! Ova lokalna uprava, gotovo nijednu obavezu, ne ispunjava. Ako, mislite da je dovoljno to, što ste, na incijativu Bošnjačkog vijeća, a ne zato što je to vaša obaveza, istakli 11. maja
bošnjačku zastavu, grdno se varate. Ova današnja predložena imenovanja samo su nastavak prakse diskriminacije i isključivanja bošnjačkog naroda iz lokalnih institucija. Nekadašnja opštinska preduzeća, a sada DOO, zatim Javni servis Radio Bar, Kulturni centar, te institucije lokalne uprave, na svojim rukovodećim pozicijama, nemaju pripadnike bošnjačkog naroda. Međutim, nema ih ni po dubini, i nema ih, ili ima jako malo, među zaposlenima. Takođe, nema ni programa iz kulture, nema ni medijskih sadržaja na Radio Baru itd. Slična je situacija i kada su pitanju pripadnici albanskog naroda i nekih drugih manjina. Želim istaći i da kada je u pitanju stanovništo islamske vjere, da je tu sličan odnos i da je njihovo učešće u institucijama, gotovo zanemarljivo. Da ne govorimo o višedeceniijskom zahtjevu Islamske zajednice za lokaciju za izgradnju džamije u gradskom jezgru, koja se prešućuje i na koju nema odgovora. Da li je to slika multietničkog Bara, da li je to onaj Bar ravnopravan i jednak za sve građane ? Naravno da nije!”.
Odbornica BS u Baru je na kraju poručila da će nastaviti da demokratskim sredstvima, na državnim i međunarodnim adresama, obavještavaju o tome kakvo je stanje u Baru.
“ Kako su marginalizovana naša nacionalna, kulturna i jezička prava! Stoga, nemojte zamjeriti, ali zamajavanja i prodavanja roga za svijeću neće više proći. Vaša današnja imenovanja pokazuju vaš odnos i vašu namjeru da nastavite sa decenijskim kontinuitetom diskriminacije bošnjačkog naroda u Baru. Bošnjačka stranka, kao jedini, i na izborima legitimisani predstavnik Bošnjaka, u Baru i Crnoj Gori, istrajaće na planu političkog predstavljanja i borbe za prava bošnjačkog naroda, a njemu pripada skoro svaki deseti Baranin. Isto tako, borićemo se i za prava svih drugih manjinskih zajednica, ali i svakog drugog građanina Bara, čija su prava uskraćena”, zaključila je Kurtagić Kalender.