Đukanović je ponovio čestitke na uspješnoj organizaciji nedavno održanih parlamentarnih izbora u toj zemlji i izrazio nadu da će slobodno izražena volja građana Albanije biti osnov za dalji napredak i postizanje ciljeva te zemlje na polju ekonomije i demokratskog razvoja.
Uz ocjenu da su i pred Crnom Gorom i pred Albanijom brojni izazovi, Đukanović je ocijenio da je najteži još uvijek borba sa pandemijom. On očekuje daće nakon zadovoljavajućeg stepena imunizacije stanovništva biti stvoreni uslovi za podsticaj turizma i savladavanje ekonomskih posljedica.
"Istovremeno, pred nama su i izazovi na planu evropeizacije regiona, i izazovi koji ovaj region i Evropa imaju sa uticajem trećih strana čiji su interesi suprotni evropskim", ocijenio je Đukanović, iskazujući uvjerenje da ćemo objektivnim i ažurnim informisanjem NATO, kao članice, uspjeti da privučemo pažnju i zaštitimo region od malignih uticaja.
"Kao i da ćemo uspjeti da animiramo evropske partnere na jaču i ažurniju politiku proširenja", naveo je Đukanović.
On je podsjetio da Crna Gora u svim susretima sa evropskim zvaničnicima potencira pitanje što skorijeg početka pristupnih pregovora Albanije i Sjeverne Makedonije, što će biti poruka i na predstojećem sastanku u Briselu na poziv visokog komesara Borelja.
"Predsjednik je ocijenio da su odnosi dvije države uzorni i prijateljski, bez otvorenih pitanja i uz obavezu obje zemlje da pažljivo njeguju odnose sa manjinskim narodima. Na toj liniji, poručio je da je iskustvo Crne Gore i Albanije rijetko pozitivno i na ponos u pogledu doprinosa manjina razvoju i stabilnosti dvije države. On je iskazao očekivanje da će se nakon skorog formiranja nove vlade u Albaniji, nastaviti sa politikom ukupne stabilnosti, što će biti povod za još intenzivniji dijalog i razvoj odnosa", navodi se u saopštenju.
Đukanović jeporučio da su borba za stabilan ustavni sistem, podjelu vlasti, vladavinu prava, demokratije i evropski put, vrijednosti za koje smo se, kako je dodao, nepovratno opredijelili i koje će braniti u najboljem interesu građana Crne Gore.
Ambasador Kurtezi je pozdravio pozitivne i bratske odnose Crne Gore i Albanije koji su primjer svima u regionu.
Uz konstataciju da je od velike važnosti nastaviti jačanje ekonomskih veza, Kurtezi je izrazio otvorenost za nastavak dobre saradnje sa novom izvršnom vlašću na svim nivoima, na temeljima iskustava sa prethodnom vladom koji su rezultirali veoma dobrim odnosima.
Izražena je, ksko se navodi, određena zabrinutost vezana za pitanja i najave zakonskih rješenja o državljanstvu i pravu glasa, koja mogu da se odraze na manjinske narode, tako i albanski, kao i određenim izjavama zvaničnika koje, kako je kazao ne pomažu stabilnosti regiona.
On je zahvalio Đukanoviću, na, kako se navodi, doprinosu za potpuno ravnopravnom položaju albanskog naroda u Crnoj Gori, što je rezultat njegove ideje i vizije, kao i za inicijative kao što su Zakon o nacionalnim simbolima i formiranju opštine Tuzi.
U tom kontekstu istakao je da je njegova poruka albanskim predstavnicima u Crnoj Gori da moraju da rade na stabilnosti i za dobro Crne Gore, čiji su ponosni građani.
Kurtezi je istakao, da su, uprko zastojima na planu evropskih integracija, optimisti, te da nepostoji druga opcija. On je naglasio da ne želi da vakuum ispune treće strane nego EU.
Uz visoke ocjene za kvalitet turističke ponude Crne Gore i čestitke Đukanoviću za viziju u pozicioniranju Crne Gore kao centra elitnog turizma, Kurtezi je prenio veliko interesovanje građana Albanije za dolazak na odmor u našu državu.