"Reciprocitet, u principu i na djelu, proširuje mogućnosti međusobnog poštovanja države i prava. Ne postoji suštinski razvoj našeg regiona ako su dozvoljeni napori da se Kosovo i njeni građani tretiraju kao nejednaki. Tako naša odluka potvrđuje jednake međudržavne odnose, poštovanje univerzalnih prava i stvara atmosferu pravde između društava", napisao je Kurti na svom nalogu na Fejsbuku.
Prema njegovom mišljenju, ima mnogo međunarodnih dokumenata koji priznaju pravo na reciprocitet.
"Opšti sporazum o carinama i trgovini (GATT) iz 1947. godine, izmijenjen 1994. godine, koji je osnivački instrument Svjetske trgovinske organizacije, priznaje osnovna načela reciprociteta, nediskriminacije i države sa najviše pogodnosti", smatra Kurti i nabraja i druga međunarodna dokumenta sve do CEFTE.
"Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) iz 2007. godine, između ostalog, ima za cilj da ukloni trgovinske barijere i olakša kretanje robe u tranzitu, prekogranično kretanje robe i usluga u državama i između njih. Od stupanja na snagu CEFTA, Srbija je primjenjivala brojne necarinske trgovinske barijere za Kosovo, uključujući tranzitne, tehničke i političke prepreke", piše Kurti.
Prema njemu, ovim postupcima Srbija je oštetila izvoznike i uvoznike sa Kosova što je rezultiralo visokim trgovinskim deficitom.
"Mjere koje Srbija uporno primjenjuje u obliku necarinskih barijera su mjere za dokumente i prakse koje utiču na trgovinska pitanja, kao što su: zahtjevi za sertifikate o porijeklu i veterinarsku i fitosanitarnu dokumentaciju za robu izvoznika i uvoznika Kosova, koji koriste Srbiju samo kao tranzitnu zemlju; kašnjenja u sprovođenju zahtjeva za ocjenom kvaliteta za izvoz na Kosovo; nepoštovanje bilateralnog sporazuma o označavanju proizvoda između Kosova i Srbije, pod patronatom EU; nepriznavanje vozila registrovanih na Kosovu, uključujući komercijalna vozila itd", piše Kurti.
Takođe, prema njegovom mišljenju, Srbija ima mjere za sprječavanje slobodnog kretanja lica i nepriznavanje profesionalnih kvalifikacija, naime nepriznavanje dokumenata, pasoša; lične karte; vozačke dozvole; diploma; potvrde i slično.
Kako dodaje, mjera reciprociteta od strane vlasti Kosova biće postepena i srazmjerna ponašanju srpskih vlasti.
"Mora postojati princip međusobnog poštovanja tako da ne postoje prepreke između dviju država. Vlada Kosova je spremna da razvija i gaji komercijalne odnose sa svim državama u regionu bez nepotrebnih prepreka, na osnovu međunarodno prihvaćenih principa, poštujući međunarodne ugovore i poštujući osnovna prava građana", smatra on.