Naglasio je da se genocid u BiH nije dogodio samo iznutra, te da nisu odgovorni samo u RS, već i Srbija kao država.
"Pravde za Srebrenicu i Bosnu i Hercegovinu još uvijek nema”, rekao je Kurti, obraćajući se prisutnima na bosanskom jeziku.
On je naveo da je "temelj mira" među zemljama u regionu kažnjavanje onih koji su počinili ratne zločine.
Kurti je rekao i da se negiranjem genocida u Srebrenici "stavlja so na ranu" porodicama žrtava.
Prethodno je sjednica Skupštine Kosova 10. jula započela minutom ćutanja, kako bi se odala počast žrtvama genocida u Srebrenici.
Poslanici iz redova bošnjačke zajednice, Bahrim Šabani i Dude Balje, su naveli da se negiranje genocida ne smije tolerisati, te da "bol zbog tog zločina ne prestaje".
Skupština Kosova je 2021. godine usvojila i Rezoluciju o Srebrenici kojom se osuđuje genocid srpskog režima u Srebrenici nad pripadnicima bošnjačkog naroda, potvrđuje masakr nad više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka, te oštro osuđuje negiranje genocida.
Ovom Rezolucijom se predviđa da se na Kosovu 11. jul obilježava kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
Međunarodni sud u Hagu je 2007. doneo odluku da je u Srebrenici počinjen genocid, za šta je do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.
Još uvijek se traga za oko 1.000 posmrtnih ostataka, a ove godine će biti ukopano 30 nekompletnih tijela srebreničkog genocida.
Nekompletna tijela pronađena su u nekoliko grobnica koje su pripadnici Vojske Republike Srpske više puta prekopavali i prebacivali tijela kako bi prikrili tragove zločina.