Region

Kurti zatražio vraćanje zone bezbjednosti od pet kilometara između Srbije i Kosova

Kurti je na sastanku Glavnog odbora pokreta Samoopredijeljenje takođe iznio zahtjev da EU, SAD i Velika Britanija prestanu sa beneficijama koje daju Srbiji, kao i da Zapad sankcioniše sve one koji štite i sarađuju sa teroristima i licima sa crne liste SAD

Kurti zatražio vraćanje zone bezbjednosti od pet kilometara između Srbije i Kosova Foto: Agencija Nova
Portal AnalitikaIzvor

Premijer Kosova Aljbin Kurti zatražio je vraćanje kopnene zone bezbjednosti od pet kilometara između Srbije i Kosova, zbog navodnih prijetnji vojskom i artiljerijom koje su upućivane u posljednje dvije godine, piše N1.

Kurti je na sastanku Glavnog odbora pokreta Samoopredijeljenje takođe iznio zahtjev da EU, SAD i Velika Britanija prestanu sa beneficijama koje daju Srbiji, kao i da Zapad sankcioniše sve one koji štite i sarađuju sa teroristima i licima sa crne liste SAD.

Zahtjev za vraćanje zone bezbjednosti obrazložio je „aktivnostima Srbije na približavanju vojske i artiljerije granici sa Kosovom u posljednje dvjie godine“.

„S obzirom da je Srbija za dvije godine četiri puta dovodila svoju vojsku na našu granicu, mora se obnoviti kopnena zona bezbjednosti, u širini od 5 kilometara oko granice Kosova sa Srbijom. Uklonjena je u avgustu 2001. godine, kada je Zoran Đinđić bio premijer, a to zloupotrebljava režim Aleksandra Vučića“, rekao je Kurti i ocijenio je da je sadašnje rukovodstvo u Srbiji ostalo agresivno, kao i tokom rata.

On je optužio Srbiju da „ne želi napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom“, pomenuo nesprovođenje Briselskog sporazuma i prošlogodišnji napad na Banjsku, za koji je rekao da je imao glavni cilj, kako on tvrdi, „pokretanje širokog i dugog sukoba“.

„Zato, demokratski Zapad, posebno Evropsku uniju, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, pozivamo da Srbiji uslovi sadašnje beneficije. One koji sarađuju sa osobama sa crne liste na Balkanu trebalo bi da budu sankcionisani od strane SAD, EU i Ujedinjenog Kraljevstva. Oni koji su pripadnici organizacija ‘Civilna odbrana’ i ‘Sjeverna brigada’, zapravo su kriminalci koji slobodno hodaju. To što se nalaze na crnoj listi, to nije efikasna (mjera)“, rekao je Kurti.

Kurti je branio akcije kosovskih vlasti na sjeveru Kosova – koje je međunarodna zajednica opisala kao jednostrane i nekoordinisane.

„Oni koji se žale na naše jednostrane akcije žale se zašto smo proglasili nezavisnost. Vladavina prava za suverenu države je kao disanje. Napadi koje vrše na nas dokaz su našeg uspjeha. Njihov pokušaj da naprave vremeplov koji ih vraća prije 1999. godine, prije 2008. ili pre 2021. godine izraz je revizionističkog karaktera režima u Srbiji i to nalazi uporište u agresivnom ustavu Srbije. To mora da se promjeni. Sve naše obaveze nisu zasnovane samo na volji naroda i zakonu, već i na demokratskim vrijednostima“, rekao je Kurti.

Kurti je takođe iznio stav da su akcije na sjeveru – uključujući zatvaranje institucija koje su poslovale po sistemu Srbije, zabranu korišćenja srpskog dinara za gotovinsko plaćanje i druge radnje – u okviru „(ostvarivanja) suvereniteta i sprovođenje zakona“.

Ponovio je zahtjev da Srbija potpiše Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa i Ohridski sporazum i da povuče pismo bivše premijerke Srbije Ane Brnabić upućeno u 27 zemalja EU, kojima, kako je rekao, osporava teritorijalni integritet Kosova.

Portal Analitika