
Nećete vjerovati: jedan od junaka pljačke Centralne banke Španije će u posljednjih pet epizoda serije ,,La casa de papel“ (,,Money Heist“) zamoliti silnu ,,publiku“ ispred opkoljenog zdanja, da digne ruke od njih. Da ide kućama. Ubjeđivavaće je da im uopšte nije vrijedna pažnje ni povjerenja. I taj silni narod će (pa kakva melodrama) – odbiti da ih posluša.
Bez brige – nije to bilo kakav bitan spoiler niti se radi se o nekakvom bitnom momentu za seriju čiji se narativ od završnice druge dijela 2017. pretvorio u gomilu sličnih ćorsokaka. Ta lamentarija sa publikom je čista fantazija i vrišteća nesigurnost kreatora serije Aleksa Pine, Španca koji je jedva nekako, do kraja posljednje 41. epizode, donekle skontao zbog čega mu je serija uopšte postala megapopularna.
Jeftini trikovi
Najgore što se jednoj revoluciji može desiti je, da izgubi one kojima je od starta bilo debelo stalo do nje. Objavljivanje finalnih pet epizoda jedne od Netfliksovih najvoljenijih serija, prošlog petka, pratio je, praktično – muk. Rijetko je kome više stalo do Pininih partizana-lopova modernog vremena; a ispostavlja se, da je za to gotovo isključivo kriv on. Komandant koji je za svoju četu, nakon uvodnih ustaničkih uspijeha, uglavnom birao loše kurseve. Na primjer: jeftino prodavao skupe žrtve. Sjetite se samo kako se stereotipno-klinački lišio dva bitna lika, samo da bi kako-tako mogao da opravda i sklepa kraj prethodnih sezona ili blokova epizoda. I potpuno je omanuo u procjeni što je, to što je u ovoj seriji publici od starta bilo zabavno. I ne, to nikako nijesu brza akcija, reciklirani blef-trikovi, petperačke afere i prepirke i hvatanje za svaki televizijski stereotip građenja već dobro profilisanih likova.
I to je šteta, jer je se stiče utisak da je Pina do kraja imao dobru, ili makar plemenitu ideju; samo je totalno omanuo u tome kako da je realizuje. Ili: čovjek ne zna dovoljno o modernoj vrhunskoj televiziji. Tako bi i ovakva ,,La casa de papel“ izvjesno djelovala efektnije prije 15 ili 20 godina, recimo u vremenu ,,Lost“ eksplozije... Ali, to danas djeluje apsolutno nedovoljno, ili ako hoćete – naivno. A Aleks Pina je radio upravo to: pokušao da publici ,,proda“ jednu revoluciju, a sve što je uspio je da veći dio tih ljudi osjeti da ih neko pravi naivnim. Još gore, do kraja je ostalo pitanje, da li je u tu borbu svojih junaka uopšte i vjerovao.
Veliki problem u završnih pet epizoda je to što vuku užasno težak balast i sapliću se o krupne repove iz prethodnih narativnih promašaja, naročito onih koji su fanove serije rastjerali u septembru. Tako ćete, recimo, u prvoj od novih epizoda gledati jednu ,,200 na sat“ automobilsku potjeru, čiji su jedini akteri, paz'sad, lik upucan u stopalo – i žena koja se porodila koji sad prije toga. E da, potom se usred epizode iz vedra neba stušti olujna kišurina; a da vi do kraja pojma nemate zbog čega je, prokleto zašto, to bilo potrebno; osim zbog neke jeftine drame.
Likovi? Realno suštinski bilo kog aktera velike pljačke španskih rezervi zlata u banci u Madridu Pina nije uspio da nadogradi. Ali recimo, uspio je da učini da Denver (Haime Ljorente) i Stokholm (Ester Asebo) publici djeluju potpuno iritantni, servirajući nekakvu priču o njihovoj romansi koja je na ivici rastanka. I oko toga potroši, brat bratu – blizu dvije od posljednjih pet epizoda.
Jurenje novca
Takvi momenti su najbolji dokaz da je, realno, sve što je objavljeno pod ,,krovom“ Netfliksa od 2019. do finala, dakle sve što se tiče druge velike pljačke ove bande modernih buntovnika – umjesto u 26, recimo, moglo biti spakovano u maksimum deset epizoda. Ali nije, jer je nekome u Netfliksu, ili samom Pini, bilo potrebno da izmuze i posljednji dolar iz projekta... Dok tu ne ostane skoro ništa, osim zaključka da se od ove ekipe trebalo rastati još sa zaključkom prve pljačke, u televizijskoj 2017. godini.
Zbog tog utiska je i ironično propao pokušaj da se proda priča ili teza, da je jedini smisao velike pljačke i ,,revolucije“ u njoj bio to, da su zlato, srebro, dukati i sav novac Španije - potpuno bezvrijedni. Prvo je to, na početku uvodne od ovih posljednjih pet epizoda, Pina probao da podvali nekakvom jeftinom animacijom o padu meteora na Zemlju (?!), koji su donijeli svo zlato i svu muku na naš svijet. Vjerujte, produkcijski i svakako jedva malo iznad zavjereničkih dokumentaraca o vanzemaljcima na History 2. A sve to, da bi pripremio igru u posljednjoj epizodi, koja će se naravno suštinski ticati glavnog lika, Profesora (Alvaro Morte).
Profesor, lik koji je do finala toliko dehumanizovan ali i lišen neke simboličke vrijednosti, osim činjenice da ,,uvijek i u svakoj situaciji ostaje pobjednik“ – je eto u posljednjoj epizodi, od nekih 70 minuta, dobio opet jasnije ljudske crte. Svašta je tu autor serije Pina natrpao; recimo, komplikovanu uspomenu na oca-lopova (što se moglo sasvim efektno razvući u posljednjih 20-30 epizoda, da čovjek umije da piše iole koherentan scenario).
Pri tome serija konstantno, od početka finalne sezone, pravi otklon od bilo kakve ideologije - i pravi se kao da uopšte nije svjesna, da joj je taj ljevičarski i partizanski šmek bio uveliko razlog planetarne popularnosti i dašak svježine u televizijskom svijetu. Tako se cijela velika pljačka pokušava pravdati ,,čovjekovom potrebom za igrom, jer ga igra čini živim“ – otprilike, u fazonu vrlo banalizovanog puta Voltera Vajta u seriji ,,Breaking Bad“.
Posljednji juriš
E sad, naši lopovi kao pobjeđuju i mi navijamo za njih - jer sistem i kompletan državni aparat, sa druge strane, kao uopšte ne umiju više da se igraju... A tu su i još neki mladi lopovi - koji kao ne žele da se uopšte igraju fer. I tu naravno neko treba da skonta i odluči, da je od pobjede u igri mnogo bitnije drugarstvo, i... Znate već. Opet, šteta – jer se kroz finalnu epizodu vidi da je Aleks Pina odavno imao odavno ideju, koja je finalna destinacija njegove priče. Samo što, naravno, nakon prve nije imao plan borbe za bilo koju novu ofanzivu.
Do finalnog juriša, naš Profesor djeluje bukvalno kao neki vojnik koji nema za što da se bori; i naravno, kao onaj pukovnik kojem nema ko da piše, iz romana velikog Gabrijela Garsije Markesa. Veliki televizijski lik koji je, na kraju balade, ostao bez publike kojoj je stalo do njegove bitke. E da, Pina je svog Profesora evo nekoliko godina uvalio u romansu iz koje ne uspijeva da ga iščupa do kraja. Što je potpuna katastrofa, budući da je do kraja jasno da je mnogo jača hemija između Profesora i makar dva druga ženska lika – u odnosu na ono što kao gradi sa Lisabon.
Za one koji će izgurati do kraja da vide što se to desilo u finalu sa nekad voljenim likovima – poruka da ipak vrijedi pogledati posljednju epizodu. Čisto radi teze o liku koji je nekada davno povjerovao da ni novac ni zlato ne vrijede pišljivog boba – pa ih zato možda i jedino vrijedi krasti. Samo što je i to na kraju ispalo ironično; u nekakvoj igri u kojoj se Profesor odlučuje da odigra na kompromis. I svijetu, u dogovoru sa državom, kao uopšte ne otkrije da to prokleto zlato ništa ne vrijedi. Ma – da poželite da se onaj meteor sa svim zlatom svijeta, sa početka prve od posljednjih pet epizoda, srušio na glavu pravo Aleksu Pini...
Ocjena sezone: 2.3/5
Ocjena finala: 3.4/5