Lajčak je podsjetio da je sa Eskobarom putovao u Prištinu i Beograd sa ciljem da se pozabave napetom situacijom na sjeveru Kosova i istraže „potencijal za političko rješenje“.
"Na Kosovu smo se sastali sa najvišim rukovodstvom, uključujući predsjednicu Vjosu Osmani, premijera Aljbina Kurtija i prvog zamjenika premijera Besnika Bisljimija. Naša diskusija je bila duga. Prenijeli smo našu zabrinutost zbog situacije na sjeveru i istakli potrebu za hitnom deeskalacijom. Ponovili smo šta su i EU i SAD tražile od strana da urade kada pozivaju na političko rešenje: hitnu deeskalaciju, prijevremene izbore uz učešće kosovskih Srba i povratak dijalogu o normalizaciji", napisao je Lajčak na Fejsbuku.
Istakao je da se razgovaralo i sa opozicionim liderima kosovskih Albanaca, objašnjavajući posljedice trenutne krize i štetu koju ona nanosi međunarodnom ugledu Kosova.
"Zamolili smo ih za podršku političkom rešenju za smirivanje tenzija. Kako se nijedno rešenje ne može postići bez uključivanja pogođenog stanovništva, Eskobar i ja smo se sastali i sa predstavnicima Srpske liste i civilnog društva, da bismo čuli od njih i objasnili zašto je važno da kosovski Srbi učestvuju na novim izborima", navodi Lajčak.
Lajčak je rekao da su Eskobar i on imali „podjednako duge, ali i nimalo lake razgovore sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem“.
"Objasnili smo mu kako treba da doprinese izlasku iz sadašnje krize i pozabavili smo se složenom situacijom Srba na Kosovu. Posebno smo istakli da, iako svi građani imaju pravo na miran protest, nasilje nikada nije prihvatljivo i ne može biti nekažnjivosti. Eskobar i ja smo se nadali višem rezultatu naše misije, ali nažalost, uprkos nekim pozitivnim signalima, tenzije i dalje rastu. Poslije kratkog zaustavljanja na Godišnjem sastanku Evropskog savjeta za spoljne odnose u Stokholmu, gdje sam imao priliku da razgovaram sa brojnim ljudima iz Evrope i SAD, sada sam se vratio u Brisel da informišem EU i države članice o mojim nalazima i narednim koracima", zaključio je Lajčak.