Lakočević je kazala da je malo oblasti u poglavlju 23 gdje nije postignuta barem djelimična usaglasenost sa zakonodavstvom EU. Ona kaže da je nacionalno zakonodavstvo u velikoj mjeri usaglašeno sa pravnom tekovinom EU što će značajno olakšati naše pregovore.
“Nema ozbiljnih prepreka u postupku pregovora Crne Gore i EU a radna grupa za poglavlje 23 će sa efikasnim, koordiniranim i dobrim radom biti spremna da odgovori na obaveze koje je očekuju.”
Kada je posrijedi poglavlje 23 malo je oblasti gdje nije postignuta barem djelimična usaglašenost sa zakonodavstvom EU, dodaje Lakočević:
“ Konkretno u poglavlju 23 najniži stepen usklađenosti utvrđen je kod propisa koji regulišu prava građana EU u izbornim procesima. Potpuna usklađenost postoji u dijelu garancija osnovnih prava dok djelimična usklađenost postoji u dijelu korupcije. Većim dijelom smo usklađeni u oblasti pravosuđa gjd euskoro možemo očekivati potpunu usklađenost.”
Usaglašavanju nacionalnog sa zakonodavstvom EU pomoćiće i CEDEM koji je u saradnji sa AIRE centrom iz Londona objavio četiri publikacije odnosno predloga praktičnih politika. Marija Vuksanović iz CEDEM-a
“ Koji ima za cilj da pomogne uspostavljanju vladavine prava i tome da evropski standardi i postovanje ljudskih prava postanu dio našeg zakonodavnog okvira.”
Centar za demokratsku tranziciju četiri publikacije objavilo je uz podršku Ambasade Velike Britanije i Fondacije za otvoreno društvo.