On kaže da, prema posljednjim analizama, u Crnoj Gori djeluje od 20 do 25 narko-grupa i objašnjava da su one najčešće povezane, kako se to u žargonu istražitelja definiše, horizontalno.
- To znači da su povezani radi zajedničkog profita, da dijele nadležnosti i odgovornost, kao i zaradu, ali suštinski ne postoji vođa grupe. Radi se o udruženim pojedincima, bez hijerarhijske strukture, koji krujumčare drogu, češće sporadično, nego u kontinuitetu – kaže Laković.
Razlike: Činjenicu da se njegovo viđenje narko-grupa u Crnoj Gori kosi sa viđenjem specijalnog tužioca, a sudeći na osnovu specijalnih optužnica koje u najvećem broju slučajeva te kriminalne grupe definišu upravo kao organizovane na principima narko-klanova, Laković ne tumači kao različito tumačenje, već objašnjava kako je tačno da ima i nekih grupa koje nijesu organizovane po horizontali, nego po vertikali.
- Ipak, dominantno se radi o grupama koje su horizontalno povezane. I u slučajevima kada imamo organizatora krijumčarenja, opet to ne znači da se radi o striktnoj hijerarhiji ili hijerarhiji koja je na duži period definisana kao takva. Imamo osobu koja je takozvani investitor, ona ulaže novac, obezbjeđuje drogu iz Albanije, angažuje kurira ili više njih da je prebace, plati im za to, angažuje nekoga za osmatranje. To su grupe koje su organizovane za nekoliko poslova i najčešće u kraćem vremenskom periodu – kaže Laković.
Krijumčari droge, potvrdio je naš sagovornik, ističući da su to prije svih oni koji su dio organizovanih kriminalnih grupa koje švercuju kokain iz Južne Amerike u zemlje Evropske unije, pokušavaju da na razne načine legalizuju svoj prljavi novac – prije svega ulaganjem u nekretnine i otvaranjem firmi. To je, kako kaže, potvrđeno i finansijskim istragama koje su otvorene nakon hapšenja pojedinih krijumčara.
Laković kaže da se pretpostavlja da su desetine crnogorskih građana uključene u krijumčarske lance kokaina iz Južne Amerike, a prije svih to su pomorci.
- Ima i onih koji su dio same organizacije, ali uglavnom su angažovani kao kuriri zaduženi za isporuku kokaina koji se prenosi prekookeanskim brodovima – objašnjava Laković.
Foto: Gov.me