“I ranije su se pojavljivali određeni izazovi u bavljenju advokaturom koji nijesu išli u prilog advokatskoj službi, ali jesu građanima i građankama kao što je uvođenje notara u pravni sistem, uvođenje zakonske obaveze davanja saglasnosti od strane Vlade na advokatsku tarifu, revidiranje advokatske tarife, transponovanje Direktive EU o uslugama i slično”, kazala je Laković Drašković.
Prema njeninm riječima, ministarstva Vlada ranijih saziva su vodila konstruktivne pregovore sa predstavnicima Advokatske komore i dolazile do zajedničkih rješenja.
“Ovdje vidim totalnu nesposobnost Vlade, na nesreću svih građana koja ne uviđa svoje greške već konstantno nalazi krivicu u drugima, bilo da je u pitanju Advokatska komora ili pak prethodna vlast.Dakle, umjesto da je Vlada posvećena uspješnom završetku pregovora, njeni predstavnici, ignorišući čak mišljenje Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, otvoreno zadiru u autonomiju Advokatske komore Crne Gore, što nikako ne može biti opravdano, ne doprinosi povjerenju ni partnerstvu, te nije u interesu građana i građanki Crne Gore”, kazala je ona.
Kako je ocijenila, zato Vlada treba hitno da priđe rješavanju ovog pitanja, odnosno iznalaženju rješenja u saradnji sa Advokatskom komoromda bi se svim građanima i građankama obezbijedilo Ustavom garantovno pravo na pravnu zaštitu.
Podsjetimo, advokati su u štrajku od 24. maja, jer smatraju da Zakon o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga ne treba da se primjenjuje na advokaturu iz razloga što je ona Ustavom definisana kao samostalna i nezavisna profesija za pružanje pravne pomoći a ne za pružanje usluga.
Advokatska komora Crne Gore je prije tri dana prihvatila poziv Vlade za pregovore, iako tvrde da nijesu tačni navodi Ministarstva finansija i socijalnog staranja da su ih više puta pozivali radi nastavka pregovora.