Odbor za bezbjednost i odbranu će podnijeti prekršajnu prijavu protiv direktora Uprave policije Zorana Brđanina zato što nije došao na sjednicu na kojoj se razmatraju izvještaji Uprave policije iz 2022. godine - najavio je predsjednik ovog Odbora novinarima po završetku sjednice.
Podsjećamo, 10 od 11 članova Odbora za bezbjednost i odbranu glasalo je protiv izvještaja Uprave policije o rezultatima u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije za period od 1. januara do 15. maja 2022. i za period od 15. maja do 23. novembra te godine, dok je jedan član bio uzdržan.
Laković je komentarišući nepojavljivanje Brđanina rekao da su i u odnosu na to zauzeli stav glasanjem.
- Istom većinom smo donijeli odluku da je stav Odbora da ćemo podnijeti prekršajnu prijavu, zato što smo ovlašćeni na to članom 22 Zakona o parlamentarnom nadzoru, i na taj način jasno saopštiti da ne pristajemo na nepoštovanje parlamenta i Odbora i smatramo da je to ispod profesionalnog digniteta da neko ko je pozvan na Odbor da brani svoje profesionalne stavove i rezultate da se na taj način ne pojavi, ne pravdajući svoje odsustvo - istakao je Laković.
Na pitanje kako komentariše argument Brđanina da neće doći zato što mu je već politički presuđeno odgovorio je da je to "drugi segment u koji je on na neki način omalovažio poslanike i članove Odbora za bezbjednost".
- Svaki član Odbora na bazi onoga što pročita u izvještajima donosi stav o tome da li će glasati za ili protiv. Nema unaprijed projektovanih stavova, već svaki član Odbora donosi stav za sebe. Na taj način je, anticipirajući stav Odbora, smješta to u neku političku dimenziju, a u isto vrijeme nije spreman da dođe da brani rezultate rada Uprave policije i da urstimo stavove koji bi bili u profesionalnoj ravni kad je u pitanju segment rada Uprave policije - rekao je Laković.
Na pitanje očekuje li sada da ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović ide ka Vladi sa prijedlogom da se Brđanin razriješi naveo je da je on u javnosti taj stav iznio.
- Samo na osnovu mogu da kažem, nismo razgovarali o tome, iako je ministar u jednom dijelu sjednice bio prisutan. Pretpostavljam da će to ostati njegov stav, da on ide sa tom inicijativom prema Vladi. Kako će na Vladi glasati, za to nemam podatak, niti sam sa nekim razgovarao o tome - kazao je Laković.
Odgovarajući na pitanje da li postoji nečija odgovornost zato što izvještaji ranije nisu razmatrani rekao je da Poslovnikom nije predviđena ta vrsta odgovornosti.
- Moram podsjetiti da skupštinski saziv u prethodnom periodu nije bio funkcionalan, u smislu rada i plenuma i odbora. Ovaj 27. saziv je u dobrom dijelu bio nefunkcionalan, tako da se i Odbor za bezbjednost iz tih objektivnih razloga nije mogao izjašnjavati o izvještajima direktora Uprave policije u ranijem periodu. Tu ima i subjektivnih razloga, prije prošle sjednice i razmatranja izvještaja gospodina Terzića, moram da kažem da je samo jedan od devet iz ranijeg period razmatran. Planiramo da promijenimo praksu Odbora u tom dijelu i to shvatamo kao obavezu da na taj način vršimo nadzor nad službama bezbjednosti - najavio je Laković.
Na pitanje može li reći, s obzirom na to da je sjednica održana u takozvanoj gluvoj sobi, koji su bili ključni elementi iz izvještaja zbog kojih su dali negativno mišljenje rekao je da ne može o detaljima, zato što je označen stepenom povjerljivosti.
- Mislim da to nije neophodno i probaćemo da idemo s inicijativom da sljedeći izvještaji ne budu označeni stepenom tajnosti, jer mislimo da javnost može da ima uvid u to kako se razmatraju na Odboru, ali to je druga tema. Mogu vam reći šta nema u izvještaju - nema nijednom riječju, nijednim zareom nema ništa o Cetinju 2022. godine, o masakru na Cetinju. Htjeli smo da vidimo stav direktoraUprave policije i u odnosu na to, šta je policija i kako uradila u odnosu na konkretan događaj, ali i kakve je pouke izvukla iz tog događaja, da li je za neku narednu kritičnu situaciju bolje spremna, da li su se nakon toga bolje pripremili, da li više ulažu u opremi i obuku. I mi i javnost smo uskraćeni za te odgovore - istakao je Laković.
Upitan zar se izvještaj ne odnosi na organizovani kriminal i korupciju odgovorio je potvrdno kad se radi o samom nazivu, ali se tu, prema njegovim riječima, obrađuju sve teme koje su relevantne za rad Uprave policije.
Odgovarajući na pitanje je li prekršen Poslovnik zato što su održali sjednicu bez prisustva predlagača rekao je da je to tačno, ali da u ovom slučaju ne tretiraju direktora Uprave policije kao predlagača.
- Jer se to odnosi na akta koja se predlažu odborima, a onda se obrađuju i idu dalje u proceduru. Ovaj akt nije prijedlog, nego je izvještaj, i mi po Zakonu o parlamentarnom nadzoru u članu 7 stav 4 razmatramo akta, a u stavu 6 razmatramo prijedlog državnih organa kada su u pitanju prijedlozi zakoni i drugih akata. Ovdje se u članu 7 odvaja se ta mogućnost da se razmatraju akti i prijedlozi. Ovo nije prijedlog i zato direktor Uprave policije nije predlagač - naveo je Laković.
Na sjednicu je, dodaje, bio pozvan Brđanin, a da je on Odbor i javnost obavijestio da neće doći.
- Mi smo bez obzira na to sjednicu održali i cijenili smo, na osnovu onoga što smo imali priliku da vidimo iz tih izvještaja, rad Uprave policije u tom segmentu i ocijenili smo ga negativno i kad je u pitanju izvještaj u prvoj polovini 2022. i izvještaj u drugoj polovini te godine - naveo je Laković.
Kazao je da je u Odboru 13 članova, sedam iz parlamentarne većine i šest iz opozicije.
- Glasanju je bilo prisutno 11 članova Odbora, 10 je glasalo da se ne prihvate izvještaji, dok jedan član nije glasao - rekao je Laković.
Komentarišući to što su poslanici Demokratske partije socijalista Danijel Živković i Nikola Janović napustili sjednicu, uz ocjenu da ne žele da učestvuju u ovoj političkoj igri, a i to što su izvještaji prema presudi Upravnog suda već prihvaćeni, te da je Brđanin najavio novu tužbu, predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu je rekao da oni u parlamentu dužni da se pridržavaju Zakona o parlamentarnom nadzora, Zakona o unutrašnjim poslovima i Poslovnika Skupštine.
- Na dnevnom redu nije bila presuda Upravnog suda, i mi tu presudu niti smo dobili, niti nas ona obavezuje kad je u pitanju planiranje rada u ovom Odboru. Odbor periodično razmatra izvještaje o radu kada je u pitanju organizovani kriminal i korupcija i to je jedini mehanizam putem kog se može direktor Uprave pozvati na odgovornost, ako se na to odluče ministar unutrašnjih poslova, koji to može da predloži Vladi da se preispita na bazi stava Odbora - kazao je Laković.
Poslanici Demokratske partije socijalista Nikola Janović i Danijel Živković su ranije napustili sjednicu Odbora za bezbjednost i odbranu.
Janović je novinarima u holu Skupštne kazao da niti su učestvovali u izboru direktora Uprave policije Zorana Brđanina, niti žele da učestvuju u njegovom razrješenju.
Na sjednicu je, osim članova odbora, došao i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, koji je ranije napustio zbog sjednice Vlade.
Podsjećamo, čelnik Uprave policije Zoran Brđanin ranije jutros je najavio da neće prisustvovati ovoj sjednici iz razlogašto je "iz brojnih javnih nastupa političara prethodnih dana jasno da su političke partije, umjesto nadležnog Odbora za bezbjednost, na bazi sebi poznatih kriterijuma već donijele svoj sud o izvještajima koji su danas na dnevnom redu". Tome, prema njegovim riječima,treba dodati i da je javno iskomunicirano odmah po donošenju presude da treba zakazati sjednicu Odbora i izjasniti se negativno o izvještajima kako bi se tako fingirala “zakonita” procedura novog razrješenja.
Prema Zakonu o unutrašnjim poslovima, u slučaju da Odbor odbije izvještaj, o tome će obavijestiti ministra unutrašnjih poslova, koji nakon toga može pokrenuti proceduru razrješenja direktora policije.