Lange je to kazao u odgovoru na pismo koje su mu u petak prošle sedmice uputili direktori "Vijesti" Željko Ivanović, nedjeljnika "Monitor" Milka Tadić-Mijović i "Dana" Mladen Milutinović povodom intervjua šefa DPS-a Mila Đukanovića beogradskom nedjeljniku “Vreme” u kojem je ''ocijenio da nezavisni mediji rade protiv interesa Crne Gore'', prenijeli su podgorički dnevnici Vijesti i Dan.
Lange je u odgovoru naglasio značaj koji sloboda medija ima za agendu EK, kao jedan od ključnih stubova demokratije i osnovno pravo, zaštićeno odgovarajućim evropskim i međunarodnim sporazumima.
“Ona je utkana u osnove Evropske unije i Komisija neće prihvatiti nikakva odstupanja od ovih standarda od strane zemalja koje streme članstvu u EU”, naveo je Lange.
Podsjetio je da su sloboda medija i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala ključne oblasti koje EK pomno prati u Crnoj Gori.
“Ono što mi tražimo od nadležnih je da se angažuju kako bi proces reformi dao konkretne rezultate, kako ste napomenuli, i da se obezbijedi usklađivanje zakonodavnih i administrativnih kapaciteta Crne Gore sa pravnim tekovinama EU (acquis communautaire)”, naveo je Lange.
Prema njegovim riječima, napadi na medije su neprihvatljivi u jednom demokratskom društvu.
“Svi slučajevi nasilja nad novinarima zahtijevaju temeljno ispitivanje od strane nadležnih organa kako bi se počinioci priveli pravdi."
“Svi slučajevi nasilja nad novinarima zahtijevaju temeljno ispitivanje od strane nadležnih organa kako bi se počinioci priveli pravdi. Takođe je potrebno garantovati sigurno okruženje za istraživačko novinarstvo”, naveo je Lange.