Sci/Tech

Istorijska misija

Lansirana prva privatna letilica ka Mjesecu

Letilica koju je konstruisala japanska privatna firma poletjela je ka Mjesecu iz Kejp Kanaverala na Floridi raketom Spejseksa.

Lansirana prva privatna letilica ka Mjesecu Foto: Reuters
Portal AnalitikaIzvor

To bi mogla da bude prva privatna letilica i prva japanska koja će sletjeti na Mjesec.

Raketa „Falkon 9“ je ponijela letilicu namijenjenu slijetanju na Mjesec koju je izgradila japanska startap kompanija iz Tokija „ajspejs“ (ispace) i u njoj malo lunarno vozilo – veličine dva metra sa 2,5 metra, proizvedeno u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Kompanija „ajspejs“ koja ima samo oko 200 zaposlenih planira da uspostavi čestu i jeftinu službu prevoza tereta ka Mjesecu. Prema kompaniji, letilica treba da sleti na vidljiv dio Mjeseca u aprilu 2023. godine, pošto zbog štednje goriva ide dužim putem, prenosi Beta.

Kompanija „ajspejs“ je konstruisala svoju letilicu tako da koristi minimalno goriva da štedi novac i ostavi više prostora za teret i da ide sporim putem sa trošenjem male količine energije na putu za Mjesec leteći 1,6 miliona kilometara od Zemlje prije no što skrene ka Mjesecu.

Ujedinjeni Arapski Emirati koji sa japanskom letilicom šalju svoje robotsko vozilo, pridošlice su u trci za osvajanje svemira poslala je sondu ka Marsu prošle godine. Ako „rover“ Emirata nazvan Rašid uspije da sleti na Mjesec, to će biti prva misija arapskog svijeta na Mjesecu.

Do sada su SAD, Rusija i Kina uspjeli da spuste robote na Mjesec koji je na 400.000 kilometara od Zemlje.

Projekat japanske firme nazvan Hakuto (bijeli zec na japanskom) bio je jedan od pet finalista međunarodnog nadmetanja Gugl Lunar Iksprajz (Google Lunar XPrize) koji je završen bez pobjednika pošto ni jedna kompanija ne uspjela da spusti robota na Mjesec do određenog datuma, 2018. godine. Ali se nije odustalo od nekih projekata.

Japanska kompanija takođe hoće da doprinese programu Artemis američke svemirske agencije NASA čija prva misija za Mjesec sa letilicom bez posade treba da se završi danas vraćanjem letilice na Zemlju. NASA planira da razvije „lunarnu privredu“ i da narednih godina da izgradi svemirsku stanicu u oribti oko Mjeseca i jednu bazu na njegovoj površini.

NASA je sklopila ugovore sa više kompanija da razviju letilice za spuštanje na Mjesec koje mogu da sprovode naučne eksperimente. Među njima su dvije američke kompanije koje treba da pošalju svoje letilice 2023. i koje bi mogle da stignu na destinaciju prije „ajspejsa“ zato što idu direktnijom rutom, navode specijalizovani mediji.

Portal Analitika