Društvo

Mladunče egzotične divlje životinje smješteno u podgorički azil do pronalaska trajnog rješenja

Lava našao policajac Zec

Lav, koji je juče konačno uhvaćen u Budvi, smješten je u podgorički azil za pse. Reporter Pobjede je uspio da fotografiše zbrinjavanje mladunčeta lava, koje je iz Budve dovezeno automobilom za transport životinja, ali mu nije bilo dozvoljeno fotografisanje životinje.

Lava našao policajac Zec Foto: Portal Analitika
PobjedaIzvor

Lav je u podgorički azil stigao oko 17 časova. U njemu će biti dok mu se ne nađe stalno prebivalište u nekom od prihvatilišta za velike divlje mačke.

Mladunče je nađeno juče ujutro oko 11 sati, veoma iscrpljeno, mršavo, u napuštenoj kući koja se nalazi na putu ka selu Krapina.

Odvedeno je u garažu Vatrogasne stanice u Budvi gdje su mu biolozi dali hranu – dvije velike sardine i vodu kako bi se oporavio, rekao je Pobjedi građanski i ekološki aktivista Aleksandar Dragićević.

Mladunče lava je locirao policajac Božo Zec, a u akciji je učestvovao i Alesandar Perović iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica, koji je stručnjak za divlje mačke.

"Aleksandar je čovjek koji nije spavao tri noći, nevjerovatna posvećenost, on je heroj što se mene tiče, a sve ovo je fenomenalno. U akciji sa njima učestvovao je i lovac. Ukupno šestoro ljudi je uhvatilo lava", rekao je Dragićević.

VIDEO: Pogledajte kako izgleda mladunče lava uhvaćeno kod Budve

Kazao je da je najbolje od svega što životinju nijesu dodatno traumirali puškom sa sedativima, što je i bio cilj.

"Nakon toga smo ga odveli u privremeni smještaj u Podgorici, u azil. Ovo su sjajne vijesti po lava i ljude koji su bili uključeni tako da mi je jako drago zbog svega", kazao je Dragićević za Pobjedu. 

Podgorički azil je samo privremeno rješenje za lava, dok mu se ne nađe trajni smještaj u nekom od prihvatilišta za velike mačke.

Dolaze stručnjaci

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić je kazao da je životinja izmorena i prestrašena i najmanje što joj sada treba su radoznali posjetioci.

"Moramo da sačekamo da se oporavi. U prihvatilištu će biti dok ne prođu sve procedure najmanje mjesec dana, jer sve moramo postupno da sprovedemo dok ne nađemo stalno rješenje. Postoji protokol, mora se odraditi vakcinacija ... dok sva ispitivanja ne završimo", kazao je Gazdić.

Zbrinjavanje lava; Foto: Pobjeda/Stevo Vasiljević

Centar za zaštitu i proučavanje ptica je saopštio da sjutra za Crnu Goru kreću dva eminentna veterinara iz Holandije i iz Njemačke, koji rade sa lavovima i tigrovima.

Osuđen na zatvor

Lavić koji je nađen kod Budve ne može da se vrati u prirodu jer do prve godine isključivo zavisi od majke lavice koja hvata i donosi plijen, kazali su iz Agencije.

"Neka dobro razmisle svi oni koji bi da drže divlje životinje u kavezima o ovoj priči i trajnoj osudi na pakao doživotnog zatvora za životinje", saopštili su iz Agencije za zaštitu prirode.

Istakli su da lavića čeka trajno zbrinjavanje u nekom od prihvatilišta ili zooloških vrtova, ali da je divljoj životinji mjesto u prirodi.

Krijumčarenje

Lav je prokrijumčaren u Crnu Goru jer Agencija za zaštitu životne sredine nikada nije izdala dozvolu za njegov ulazak u zemlju.

Za sada nema osumnjičenih za vlasništvo nad lavom i niko nije prijavljen za krijumčarenje ove egzotične divlje životinje, rečeno je Pobjedi iz Uprave policije.

Agencija izdaje dozvole za uvoz i izvoz divljih životinja prema CITES konvenciji o trgovini divljim životinjama.

"Ovakva životinja morala bi da ima dozvolu izvoza države i dozvolu uvoza u državu. Ne može tek tako da pređe granični prelaz, mora imati papire države koja ga otprema i države koja prihvata, upravo da bi se spriječilo krijumčarenje", kazao je Milan Gazdić, direktor Agencije.

Aleksandar Dragićević je istakao da je ovaj slučaj na površinu iznio veliki problem krijumčarenja životinja kako i Crnoj Gori tako i u svijetu.

"Mi smo tranziciona zona, a ovim problemom se rijetko ko bavi, zato se nadam da će ova priča doživjeti pravni epilog", rekao je on.

Gazdić je za Pobjedu kazao da je u posljednjih pola godine prokrijumčareno više stotina egzotičnih životinja, najviše rijetkih ptica, kornjača, zmija, reptila...

"Teško je procijeniti koliko jer za veliki dio ne znamo", kazao je Gazdić.

U Prirodnjačkom muzeju u Podgorici se nalaze dvije velike afričke kornjače, rijetka i veoma ugrožena vrsta.

Policija je kazala Pobjedi da je 16. januara podnijeta krivična prijava protiv R. Z. (18) zbog sumnje da je izvršio krivično djelo iznošenje i unošenje zaštićenog prirodnog dobra i posebno zaštićene biljke i životinje i trgovanje njima. On je unio dvije kornjače i jednu egzotičnu pticu bez saglasnosti nadležnih organa i potrebnih zdravstvenih uvjerenja.

Gazdić je Pobjedi kazao da je „krijumčarenje životinja teško krivično djelo kao što je krijumčarenje oružja ili droge“.

Agencija je još 21. januara uputila dopis Ekološkoj inspekciji da imaju saznanja da neko u Budvi drži mladunče lava. Proslijedili su i video zapise i fotografije sa društvenih mreža. Ekološka inpsekcija nije uspjela da locira lava.

Desetak dana kasnije, organizovana je prva potraga za mladunčetom. Policajci su pretraživali teren između Lapčića i Markovića kod Budve, nakon obavještenja jednog lovca koji je naišao na zaklanog lovačkog psa. On je izrazio sumnju da je to učinilo mladunče lava, o kome se već pričalo u Budvi, upravo zbog fotografija na društvenim mrežama.

Foto: Stevo Vasiljević

Prije dva dana, Agencija za zaštitu životinja je pozvala volontere da se priključe potrazi za lavom, nakon što su dobili informaciju od pripadnika policije da je prije pet dana viđen u jednom dvorištu. U potrazi su učestvovali i pripadnici policije i Službe za zaštitu i spašavanje. Preksinoć su postavljene zamke i termalne kamere.

Kenguri i tigrovi

Ovo nije prvi slučaj da se u Crnoj Gori nađu prokrijumčarene divlje životinje. Nedavno je Agencija saopštila ,,Vijestima“ da se na privatnom imanju u selu Blizna, u okolini Podgorice, poznatom kao Prihvatilište i oporavak životinja, nalazi kengur. Vlasnik Miljan Miličković ne posjeduje dokumentaciju za tu životinju, a kengura je, navodno, dobio od lica iz Berana, koje takođe nema dozvolu za držanje te životinjske vrste.

Najpoznatiji slučaj u Crnoj Gori su svakako bili sibirski tigrovi koji su se 2006. godine našli u Sutomoru. Oni se nalaze na listi rijetkih i zaštićenih vrsta. Njihov vlasnik Stojan Sekulović nije imao dozvolu za njihov uvoz. Jedan od tigrova je 2007. godine Sekulovićevoj majci otkinuo ruku dok ga je hranila.

Od krijumčarenja godišnje 4,4 milijarde eura

Iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF) izrazili su zabrinutost zbog vijesti o mladunčetu lava.

"Krijumčarenje divljih vrsta ima katastrofalne posljedice po biološku raznovrsnost i mnoge vrste dovodi do ivice izumiranja", saopštila je Snježana Malić-Limari iz WWF.

Istakla je da podaci Europola pokazuju da ova kriminalna grana godišnje generiše preko 4,4 milijarde eura na svjetskom nivou.

Prema podacima WWF, krijumčarenje životinja je četvrta najunosnija aktivnost organizovanog kriminala na svijetu, nakon trgovine ljudima, drogom i oružjem.

Ta organizacija ističe da iako postoje brojni zakoni kojima se kaznena djela protiv divljih vrsta regulišu, često u praksi ovakvi slučajevi prođu ispod radara zbog nedostatka kapaciteta i nedovoljne saradnje između institucija.

"Važno je uspostaviti efikasnu i trajnu saradnju između nadležnih institucija, povećati broj stručnjaka koji će se baviti isključivo ovom vrstom kaznenih djela, ali i edukovati javnost o njihovoj ozbiljnosti i posljedicama. Dužnost svih nas je prijavljivati zakonske prekršaje u životnoj sredini, uključujući krijumčarenje, krivolov i trovanje životinja, koji su često međusobno povezani", saoštila je Malić-Limari.

 

Pronađeno nestalo mladunče lava: Čeka se pregled veterinara
7
Pronađeno nestalo mladunče lava: Čeka se pregled veterinara
10.02.2022 13:33

 

Portal Analitika