„Iskreno, razočaran sam što je ispao razgovor nijemog sa gluvim. Čini se da slušamo, ali se ne čujemo. U najmanju ruku, naša najdetaljnija objašnjenja pala su na nepripremljeno tlo, otprilike kao što kažu da Rusija čeka da se zemlja zaledi i postane kao kamen, kako bi tenkovi mirno prešli na ukrajinsku teritoriju. Čini mi se da su i naše britanske kolege danas imale isto takvo tlo, sa kojeg su se brojne činjenice odbijale“, rekao je ruski ministar.
Za Moskvu je nejasna zabrinutost Zapada povodom vojnih vježbi i pomijeranja ruskih snaga na sopstvenoj teritoriji.
"Mi ne želimo nikome da prijetimo, pogledajte izjave, nigdje nije bilo ni jedne prijetnje. Nama prijete", podsjetio je Lavrov.
Britanska ministarka je, sa svoje strane, istakla da Rusija ima izbor ili da sarađuje sa NATO ili da nastavi sa povećanjem broja svojih trupa na granici sa Ukrajinom.
"Smatram da Rusija ima jasan izbor - Rusija može ići diplomatskim putem, sarađivati s NATO kako bi osigurala evropsku bezbjednost ili da nastavi put koji mi vidimo, a to je povećanje broja snaga na granici sa Ukrajinom, što predstavlja prijetnju“, rekla je Tras.
Ona je ponovila da "Sjeverni tok 2", gasovod koji povezuje Rusiju s Nemačkom, neće biti pušten u rad u slučaju "invazije" Rusije na Ukrajinu.
Kako navodi AP, Liz Tras je izjavila da bi napad Rusije na Ukrajinu imao „ogromne posljedice, uz ozbiljnu cijenu“ i zatražila od Moskve da se ponaša u skladu sa međunarodnim sporazumima, koji je obavezuju da poštuje nezavisnost i suverenitet Ukrajine.