On je saopštio da se dugo u Vladi razmatra ideja o osnivanju razvojne banke, ali da nije o tome do kraja postignuta saglasnost.Lazović je dodao da raduje činjenica da je posljednjih mjeseci bilo određenih pozitivnih promjena u smislu kreditne politike banaka, ali da je prioritet Vlade da prati likvidnost realnog sektora.
“Ukoliko ona bude ugrožena da ugrozi funkcionisanje naše ekonomije, bićemo prinuđeni da primijenimo neke od alternativnih rješenja koje za sada ne bih saopštavao”, rekao je Lazović nakon sjednice Vlade.
Osnivanje razvojne banke prošle godine je inicirao Pokret za promjene (PzP) koji je dostavio Skupštini i predlog zakona o razvojnoj banci. Poslanici vladajuće koalicije su, međutim, odbili da taj predlog uvrste u dnevni red sjednice.
Ove godine rast BDP-a od 0,5 odsto: Crnogorsku ekonomiju u devet prethodnih mjeseci karakterisao je realni oporavak, ali su još prisutni negativni trendovi kao što je visoka stopa nezaposlenosti, kreditna neaktivnost banaka i nelikvidnost privrede, saopšteno je iz Vlade.Potpredsjednik Vlade, Vujica Lazović, kazao je da su određeni negativni trendovi bili prisutni i u periodu kada Crna Gora nije bila u krizi.
»Negativni trendovi zabilježeni su u sektoru prerađivačke industrije, kao i niske agregatne tražnje«, rekao je Lazović nakon sjednice Vlade koja je usvojila Analizu ekonomske politike Crne Gore za devet mjeseci ove godine.Vlada je konstatovala da je Crna Gora izašla iz recesije i da ponovo ulazi u zonu rasta.
»Zbog tih pokazatelja ovu godinu ćemo završiti sa prokjektovanom stopom rasta domaćeg bruto proizvoda (BDP) od 0,5 odsto«, precizirao je Lazović. To će, kako je naveo, biti ostvareno zahvaljujući pozitivnim trendovima rasta industrije od 9,6 odsto, sektora šumarstva od 18,1, primarne poljoprivrede od deset odsto, kao i turizma čiji je rast projektovan na 5,4 odsto.
»Ovu godinu karakterisala je stabilnost cijena, relativno niska inflacija, rast investicija kao i veća štednja stanovništva«, objasnio je Lazović.On je saopštio da su pozitivni trendovi mnogo dominantniji i da će oni uticati da u narednoj godini Crna Gora ima stalan i srednjoročni rast, što je, kako je objasnio, i cilj ekonomke politike.BDP je, prema Vladinoj Analizi ušao u zonu realnog rasta, inflacija iznosi 0,3 odsto, stopa nezaposlenosti 11,7 odsto, a zaduženost države 34,8 odsto.