Društvo

Rukovodilac Kriznog operativnog medicinskog štaba poručio

Lazović: Imamo dovoljno respiratora i za najteži scenario, u izradi pet privremenih bolnica

Rukovodilac Kriznog operativnog medicinskog štaba, doktor Ranko Lazović, poručio je danas da Crna Gora ima dovoljno respiratora i u slučaju da našu državu pogodi najteži scenario sa epidemijom koronavirusa.

Lazović: Imamo dovoljno respiratora i za najteži scenario, u izradi pet privremenih bolnica Foto: Foto: PR Centar
Izvor

„Ukupno imamo 106 respiratora – 61 u Kliničkom centru Crne Gore i 45 u ostalim zdravstvenim ustanovama. Najviše ih je u Nikšiću, 11 i dva portabilna, u Beranama sedam i dva portabilna i u Baru pet i dva portabilna. Kasno večeras ili sjutra treba da stigne pet respiratora i u petak još 20. Imamo broj respiratora i za najteži scenario“, saopštio je Lazović na konferenciji za medije.

U izradi pet privremenih bolnica

Govoreći o broju kreveta za oboljele od koronavirusa, Lazović je rekao da ih u Pljevljima ima 30, Nikšiću – gdje svaki krevet ima respirator – 52, Brezoviku 60, Baru 100 i Podgorici 154, plus šest mjesta. U sjevernoj regiji pacijenti će biti zbrinuti u bolnici u Beranama koja, kako je naveo, ima 84 kreveta i dovoljan broj respiratora.

„Mimo posteljnog fonda, u izradi je, pri samom kraju tačnije, pet privremenih bolnica kapaciteta oko 600 postelja, što je priprema za treći, najružniji scenario, za koji se nadamo da se neće desiti i da nam neće biti potreban“, naveo je on.

Pacijenti bez simptoma najopasniji

Lazović je rekao da je period inkubacije kod koronavirusa do 14 dana.

„Medijana je 5,2 dana. Negdje tri, pet, do sedam dana – podaci su različiti, koristimo iskustva drugih zemalja, a i naša – počinju da se javljaju simptomi. Najčešći je temperatura, koja počinje iznenada. Drugi simptom je veoma bitan, a to je suv kašalj. Zatim osjećaj grebanja i teškog gutanja u ždrijelu, osjećaj umora i malaksalosti. Kako će izgledati klinička slika nekog pacijata, zavisi od nekoliko parametara. To je u prvom redu starosna dob. Djeca su najotpornija, stopa mortaliteta i teških komplikacija kod ove bolesti je veoma niska, čak ispod jedan odsto. Ono što nas ohrabruje je što mlađa populacija podnosi bolest dobro. Često se dešava da takvi bolesnici na nogama preleže bolest, a ima i onih koji su potpuno asimptomatski, nemaju kliničku sliku, i oni su najopasniji jer siju bolest“, pojasnio je on.

Direktor Kliničkog centra Crne Gore, Jevto Eraković, kazao je da je jedan od dva pacijenta na respirtoru srednjih godina, te da se na Infektivnoj klinici nalazi i veliki broj mladih pacijenata.

„Nema opuštanja ni u jednoj starosnoj kategoriji“, naglasio je on.

Doktor Lazović je podsjetio da je Crna Gora prva u regionu uvela mjere, prije pojave zaraze, čime smo se, kako je rekao, spasili italijanskog i španskog scenarija.

Hrapović: Ulazimo u još ozbiljniju fazu, treba nam pomoć građana

Ministar zdravlja, Kenan Hrapović, kazao je da naša država, 15 dana nakon registrovanja prvog slučaja koronavirusa, uspješno savladava izazove koji su pred njom.

„Sa 120 potvrđenih slučajeva obolijevanja i 6.375 ljudi pod nadzorom, moramo biti svjesni da ulazimo u još ozbiljniju fazu i suočavanje s još ozbiljnijim posljedicama. Da smo sve radili u uradili za dobrobit građana, pokazuje se u ovim trenucima. U posljednja tri mjeseca politika je slušala struku. Zdravstveni sistem odlučno stoji na raspolaganju svojim građanima. Spremni smo, ali nam treba vaša pomoć, pomoć građana. Sve mjere koje država sprovodi nemaju za cilj ugrožavanje bilo kakvih prava. Jedini cilj je zaštita zdravlja građana“, poručio je on.


Portal Analitika