Brijeg se odlomio između 7 i 8 sati po lokalnom vremenu tokom proljećne plime. Pukotine su se prirodno razvijale, a brijeg se odlomio onda kada se pukotina proširila preko cijele ledene površine poznate kao Chasm-1.
Riječ je o brijegu s površinom od 1.550 kvadratnih kilometara. Poređenja radi, površina Njujorka, koji je najnaseljeniji grad u Sjedinjenim Američkim Državama, iznosi 770 kilometara kvadratnih. Naravno, šire područje Njujorka je znatno veće.
Naučnici su očekivali da će se ledeni brijeg odlomiti. BAS-ovi glaciolozi (naučnici koji se bave geologijom, klimatologijom, meteorologijom i drugim naukama) su godinama pratili razvoj situacije.
Uprkos tome što su klimatske promjene stvarni rastući problem koje utiče na cijeli svijet, glaciolozi tvrde da nisu povezane s ovim slučajem. Glaciolog Dominic Hodgson je istakao da je riječ o prirodnom procesu koji nije povezan s klimatskim promjenama.
Odlomljeni ledeni brijeg će plutati, a američka agencija za istraživanje snijega i leda daće mu i ime, piše list Jerusalem Post.