Društvo

Lekcije bezakonja i beščašća

I tako, RTCG danas može da drži lekcije javnim servisima u EU, veli Raonić. Lekcije bezakonja i beščašća, možda. Ili da RAI, ipak, pakuje kofere za Vogošću na snimanje novogodišnjeg programa, pa da i Italijani imaju što da izbrišu sa Jutjuba

Lekcije bezakonja i beščašća Foto: Pobjeda
Duško MIHAILOVIĆ
Duško MIHAILOVIĆAutor
PobjedaIzvor

Malo je ko mogao vjerovati da će tadašnji britanski premijer Boris Džonson nakon što je izveo Ujedinjeno Kraljevstvo, a samim tim i BBC iz EU početkom 2020, utrti put svom imenjaku Raoniću - da godinama kasnije ustvrdi kako Radio-Televizija Crne Gore može „da drži lekcije javnim servisima, ne samo u regionu, već i u zemljama članicama EU“.

Jer, kada već BBC nije više u konkurenciji, što će crno čeljade nego da poruči jednom RAI-u ili HRT-u... da uzmu časove kod Raonića. Doduše, u jednom je nezakoniti generalni direktor RTCG-a u pravu, kada je govoreći na obilježavanju 79 godina Radija i 59 godina Televizije rekao : Javni servis ogledalo je uspona i padova Crne Gore.

Tako se danas pred Specijalnim državnim tužilaštvom, zbog sumnje da su odbili izvršenje pravosnažne presude i zloupotrebom službenog položaja omogućili protivpravnu korist nezakonito izabranom generalnom direktoru Raoniću, vodi krivični predmet protiv pet članova Savjeta Javnog servisa – Predraga Miranovića, Naoda Zorića, Filipa Lazovića, Amine Murić i predsjednika tog tijela Veselina Drljevića.

Dodatno, SDT je taj predmet objedinilo sa predmetom protiv Raonića, rukovodioca Pravne službe Želimira Mićovića i advokatice RTCG Zorice Đukanović, koji se sumnjiče za zloupotrebu službenog položaja putem podstrekavanja pojedinih članova Savjeta

Zbog ovog slučaja, kroz Rezoluciju Evropskog parlamenta o Crnoj Gori, koja je usvojena sa ogromnom većinom od 529 glasova, izražava se zabrinutost zbog izbora Raonića koji je bio u suprotnosti sa pravosnažnom sudskom odlukom.

I Evropska komisija je u Izvještaju o napretku, prije 15-ak dana, izrazila zabrinutost zbog reizbora Raonića, nakon donošenja pravosnažne presude Višeg suda kojom je označeno protivzakonitim njegovo imenovanje 2021. godine, što je Javni servis, koji treba da dijeli lekcije jednom RAI-u npr. sakrio.

Ignorisanje ovako važnih informacija za javnost, uz naknadno spinovanje kako je RTCG od EK dobila sve same „petice“, grubo je kršenje profesionalnih standarda i urušavanje kredibiliteta

No, nije Raonićevo rušenje kredibiliteta i gaženje profesionalnih standarda počelo sa posljednjim izvještajem Evropske komisije, već u zoru 5. septembra 2021. godine.

Umjesto izvinjenja što je RTCG objavila, u jeku nereda na Cetinju tokom nasilnog ustoličenja Joanikijevog, informaciju kako je RTCG-u „potvrđeno da je pucano na policiju“, Raonić je u danima nakon dešavanja na Belvederu na društvenim mrežama najavio, a potom i naredio, emitovanje priloga, profesionalno nedopustive montaže video pokrivalica i audio zapisa policijskog razgovora, koji je u stvari bio potvrda da je objavljena lažna vijest.

Tada je Pobjeda kontaktirala i prvog čovjeka Savjeta Javnog servisa Veselina Drljevića koji je, u izjavi za naš list, najavio da će se najviše upravljačko tijelo RTCG odrediti o spornoj informaciji. Od tada je prošlo duže od dvije godine. Savjet se nije „odredio“.

No, predsjednik Savjeta Drljević juče je na proslavi Dana RTCG kazao da saradnja Savjeta i menadžmenta RTCG nikada nije bila plodonosnija.

“Uvjerenja sam da otkad postoji ova kuća i funkcioniše model upravljanja koji prepoznaje Savjet i menadžment kao organe upravljanja, odnosi među njima nikada nijesu bili konstruktivniji, a saradnja plodonosnija”, kazao je Drljević, čija je mjesečna naknada kao predsjedika Savjeta 1300 eura, duplo veća nego članovima tog tijela.

Da je saradnja menadžmenta i Savjeta zaista bila plodonosna, građani su se uvjerili najbolje na primjeru Raonićevih primanja u RTCG, ali i drugih njemu bliskih ličnosti u Javnom servisu, što je konstatovala i Državna revizorska institucija.

U posljednjem izvještaju DRI navodi da RTCG nije ispunila preporuke koje su im date još 2021. godine, da je našla 11 neregularnosti, te konstatovala da je Javni servis donio Pravilnik o dijelu zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, ali da njime nije precizirano ko ocjenjuje, predlaže i odobrava uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata – takozvanih varijabila – u radu generalnog direktora, direktora Radija Crne Gore i direktora Televizije Crne Gore.

Raonić, direktorica Televizije Marija Tomašević i direktor Radija Crne Gore Milan Knežević tako već godinama primaju dodatak od tri, odnosno dvije prosječne plate, bez obzira na ostvarene rezultate.

Tako je Raonić svakog mjeseca na osnovnu platu dobijao preko 2.000 eura, a prema podacima iz ASK-a, njegova mjesečna primanja su u 2022. godini iznosila oko 3.500 eura, dok su Tomašević (takođe nezakonito izabrana na tu poziciju) i Knežević svakog mjeseca za izuzetan doprinos imali po 1.500 eura dodatka na platu.

Osim toga, DRI je konstatovala i da je RTCG bez plana i definisanih aktivnosti, broja izvršilaca i potrebnih sredstava, na ugovore o privremenim i povremenim poslovima potrošila čak 388 hiljada eura, da su zaključivani u toku ili nakon završenog posla, a u pojedinim ugovorima obaveze nijesu bile jasno definisane.

I, ovo su samo neki od momenata „uspona“ Javnog servisa. Građani, svakodnevno zatrpani skandalima, možda su zaboravili „bisere“ poput prenosa ustoličenja vladike Crkve Srbije Metodija na – Parlamentarnom kanalu TVCG.

Ili, skandalozne najave Javnog servisa o organizovanju emisije na temu „Abortus - žensko, državno ili crkveno pitanje“ i apostrofiranjem dileme „Je li borba protiv bijele kuge kršenje ljudskih prava?“ u foršpanu, koja je zlokobno asocirala na Gileadu, državu nastalu na tlu Sjeverne Amerike u futurističkom distopijskom romanu „Sluškinjina priča“ kanadske autorke Margaret Etvud. Tada je posebnu pozornost javnosti privukla činjenica da je kao gost u emisiju pozvan podgorički paroh Crkve Srbije Gojko Perović, što je rezultiralo i spontanim protestom pred zgradom Javnog servisa.

Ili, progona nekih od najkvalitetnijih autora koje je ova kuća imala u svojoj istoriji.

I tako, RTCG danas može da drži lekcije javnim servisima u EU, veli Raonić. Lekcije bezakonja i beščašća, možda. Ili da RAI, ipak, pakuje kofere za Vogošću na snimanje novogodišnjeg programa, pa da i Italijani imaju što da izbrišu sa Jutjuba.

Portal Analitika