Njega je policija privela u utorak oko 22 sata nakon što je omalovažavao službenike koji su pokušali da ga uklone sa ulice. Leković je prije toga prošao i pored Husein-pašine džamije gdje je uslikan, a fotografija je objavljen na društvnim mrežama.
Nema krivičnog djela
Tužilaštvo je konstatovalo da u ponašanju osobe čije je ponašanje uzbunilo javnost u Pljevljima nema elemenata krivičnog djela čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.
- Protiv lica koje je nošenjem nacionalističkih obilježja uznemirilo građane, pokrenut je prekršajni postupak u skladu sa Zakonom o javnom redu i miru - potvrdila je Pobjedi državna tužiteljka i portparol ODT u Pljevljima Nataša Bajčeta.
Ona je navela da ODT podsjeća javnost da nije svaki društveni događaj koji s pravom izaziva pažnju javnosti krivičnopravno relevantan.
- Postoje i drugi nadležni državni organi koji, u okviru svojih nadležnosti, tretiraju nepropisna ponašanja pojedinaca ili grupa – saopštila je ona.
Dodala je da Osnovno državno tužilaštvo Pljevlja istovremeno apeluje na sugrađane da njeguju multietnički sklad, međuljudske i građanske odnose po kojima su Pljevlja oduvijek bila prepoznata.
- ODT će efikasno preduzimati mjere i radnje iz svoje nadležnosti u svim slučajevima koji sadrže elemente krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti – navela je Bajčeta.
Fotografije osobe koja sa četničkim obilježjima defiluje pored Husein-pašine džamije i centrom grada, objavljene su na društvenim mrežama, a jednu od njih, uz komentar na Tviter nalogu postavio je bivši pljevaljski imam Samir Kadribašić.
- Pljevlja danas, ljeta gospodnjeg 2021, čovjek sa četničkom zastavom šeta pored Husein-pašine džamije. Ovo nije demokratija, nije ni sloboda. Ovo je otvorena provokacija, ovo je fašističko orgijanje - napisao je Kadribašić.
Zorislav Leković je na stupce medija dospio u avgustu prošle godine kada je privođen nakon izbora, kada je u Pljevljima zabilježen niz incidenata na nacionalnoj i vjerskoj osnovi.
U medijima u regionu, naročito Srbiji, to je prezentovano kao atak na sprski korpus i ljude koji su učestvovali u „odbrani svetinja“.
„Panteri“
Leković je, prethodno, u januaru prošle godine dobio podršku od grupe Udruženje veterana „Garda panteri“ za njegovo zalaganje i angažman u litijama protiv Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
- Naš brat Zorislav Leković, bivši pripadnik garde Panteri, jedan kršni Srbin iz Crne Gore danas (je) borac za očuvanje svetinja u Crnoj Gori. Imali smo nekoliko boraca iz Crne Gore koji su bili dobrovoljci kod nas, dvojica su poginula. Našu braću ne smijemo zaboraviti. Uvjek uz njih, Ne damo svetinje – poručeno je tada sa Fejsbuk profila Udruženja veterana u znak podrške Lekoviću.
Prva bjeljinska laka pješadijska brigada, poznata kao specijalna brigada „garda Panteri“ učestvovala je u brojnim operacijama tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Njome su komandovali Ljubiša Simić Mauzer koji je ubijen nakon rata, 2000. godine i Bogdan Pantelić Panter, koji je poginuo 1992. godine, po kojem je ova formacija kasnije i prozvana.
Nakon izbora 30. avgusta u Pljevljima je zabilježeno više incidenata i napada koji su imali vjersku i nacionalnu konotaciju.
Između 1. i 2. septembra su kamenovane prostorije Islamske zajednice u tom gradu, u koje je ubačena poruka „Polećela crna ptica, Pljevlja biće Srebrenica“. Taj slučaj nije do danas riješen.