Svijet

"Elektrošok" za Sarkozija

Izvor

(Iz Pariza specijalno za Portal Analitika)


Odluka Standard & Poor’s - jedne od tri agencije, pored Moody’s i Fitch u svijetu koje ocjenjuju finansijsku stabilnost jedne zemlje - da Francuskoj smanji ocjenu sa AAA na AA+, u međunarodnim finansijskim krugovima je samo potvrdila njihovu već višemjesečnu politiku opreza u davanju zajmova Francuskoj.

Ipak njeno objavljivanje 13. decembra, izazvalo je pravi potres u zemlji i ugledni Le Monde je naziva elektrošokom za predsjednika Sarkozija. Liberation, drugi tiražni dnevni list, govori o udaru groma... Bez obzira na ta više ili manje uspjela poređenja efekata ocjene Standard&Poor’s svi komentatori se slažu da je ovo veliki udarac za Nikolasa Sarkozija koji je u poslednjoj godini dana kao glavni cilj svoje politike istakao upravo očuvanje ocjene AAA.

1601francuskakrizaŠta znači ocjena AAA : Finansijska agencija Standard&Poor’s koja postoji više od sto godina, posle tridesetogodišnje pauze počela je 1975. godine, ponovo da ocjenjujefinansijsku stabilnost zemalja.

Sada je 127 zemalja u njenoj kompetenciji i ocjene služe investitorima da procijene rizik davanja zajma nekoj zemlji ili instituciji čiji je ona garant, odnosno da odluče o visini kamate za taj zajam. Najveća ocjena AAA se daje zemljama sa stabilnom ekonomijom, stabilnim ekonomskim rastom, malim budžetskim deficitom i pozitivnim spoljnotrgovinskim balansom. Znači da investitori traže i najmanju kamatnu stopu (u evropskim okvirima Njemačka sada uživa najmanju stopu - 1,76 odsto). Gubitak te ocjene, makar i minimalni, kao u slučaju Francuske, znači da kamate mogu ići, po procjeni francuske vlade, i do 3,7 odsto (trenutno iznose 3,08 %), što se automatski prevodi u pritisak od daljih 6 milijardi eura godišnje na francuski budžet. Ovo sa svoje strane znači dalje smanjenje budžetske potrošnje, povećanje PDV, poreza na prihod i kamata na kredite, tj. Francuzi koji već žive u recesiji - teško da vide izlaz iz tunela…

Francuska politička scena : Za sada je ocjena renomirane agencije još uvijek samo predmet političkih obračuna u predizbornoj kampanji jer ostaje tri mjeseca do novih predsjedničkih izbora.

1601fransoafijonNaravno, reakcija vlasti je da se smanji i relativizuje značaj gubitka rejtinga. Predsednik Vlade Fransoa Fijon, na konferenciji za štampu 14. januara, ističe da ova « ocjena predstavlja upozorenje koje ne treba ni dramatizovati niti podcijenjivati » i da su » agencije koje daju ocjene korisni barometri, ali one ne kreiraju francusku politiku » i da zaključi, navodeći obrazloženje Agencije, da je francuska ekonomija stabilna, raznovrsna i sa visoko kvalifikovanom radnom snagom. Ipak, prećutao je da je ocjena praćena mišljenjem o « negativnoj perspektivi » i mogućnosti da se u narednim mjesecima ocjena još više smanji.1601fransoaolandSocijalistički predsjednički kandidat, Fransoa Oland, najozbiljniji protivkandidat Nikole Sarkozija, u intervjuu, koji je dao Le Mondu, podvlači da je to promašaj Sarkozijeve politike i zaključuje da je smanjenjem ocjene « degradirana Sarkozijeva politika, ali ne i Francuska kao država ».

Kandidat Modema (Demokratski pokret Francuske), Fransoa Bajru, ističući da je to rezultat pogrešne politike Nikole Sarkozija, ne umanjuje ni odgovornost Socijalističke partije jer je « budžetski deficit trend koja je počeo sredinom devedesetih pod predsjedništvom Fransoa Miterana… »

Marina Le Pen, kandidat Nacionalnog fronta, partije ekstremne desnice, podvlači Sarkozijev neuspjeh, smatra da je najveća greška što je Francuska prihvatila euro i koristi priliku da istakne stav svoje partije protiv eura i protiv evropskih integracija.

Eva Žoli, kandidat Zelenih smatra da je kriva politika Sarkozija i u ovoj ocjeni vidi poraz takve politike i « njegovih fiskalnih poklona » aludirajući na smanjenje poreza najbogatijim Francuzima.

Možda je najzanimljiviji stav Fronta ljevice. Njihov predsjednički kandidat, Žan Lik Melanšon, traži da se prestane sa diktaturom finansijskih institucija i poziva na manifestacije ispred sjedišta agencije Standard&Poor’s.

Ipak, svi predsjednički kandidati su svjesni ozbiljnosti situacije i da, u slučaju pobjede, nasleđuju jednu oslabljenu Francusku koja je ispala iz prvog reda evropskih sila. Više se ne radi samo o tome da se „pozlati slika Francuske“ već da se povrati povjerenje stanovništva i uhvatiti u koštac sa ozbiljnim ekonomskim posledicama koje ova ocjena nosi sa sobom.

Gubitak ocjene AAA u evropskim okvirima: Francuska je prvi put za poslednjih 36 godina, od kada je ocjenjivana, tj. od 1975, izgubila trostruki A.

Premda je to izazvalo pravi psihološki šok, trenutne predizborne preokupacije francuskih predsjedničkih kandidata i „franko-francuske“ diskusije o posledicama ove ocjene, treba sagledati u okvirima uloge Francuske u ovirima Evropske unije. Naime, gubitak ove ocjene ne slabi samo Francusku nego će imati i velike posledice po već oslabljenu zonu eura. Uostalom, veliki dio obrazloženja svoje ocjene Standard&Poor's je bazirao na konstataciji da Francuska trpi zbog „produbljivanja političkih, finansijskih i monetarnih problema euro zone“

Analizom ocjena ove agencije koje se odnose na zemlje euro zone, jasno je da je samo Njemačka uspjela da zadrži ocjenu AAA sa stabilnom perspektivom; Holandija, Finska i Luksemburg su i dalje nosioci trostrukog A, ali sa negativnom perspektivom. Tri A je izgubila i Austrija, dok je čak sedam zemalja ove zone izgubilo dosadašnji rang ( Italija se spustila za dvije ljestvice i sa ocjenom BBB+ sada pregovara zajmove uz kamatu od 7,5%).

Njemački teret: Zaključak da je Njemačka sada najača zemlja u Evropi, znači i da na nju pada najveći teret očuvanja eura i evropske ekonomske stabilnosti. Ona je sada praktično i jedini ozbiljni igrač na evropskoj sceni.

1601merkelisarkoziDogovori iz doba „Merkozija“ kada su kancelarka Angela Merkel i predsjednik Nikola Sarkozi odlučivali o mjerama za spašavanje evropske privrede, sada su pod velikim znakom pitanja. Pokretanje Mehanizma evropske stabilnosti (MES) rizikuje da bude mnogo teže nego što se predviđalo: 500 milijardi eura za njen kapital trebalo je da u najvećoj mjeri osiguraju Njemačka (27 odsto) i Francuska (20 odsto). Isto tako, moguće je predvidjeti da će Francuska morati da smanji i svoje učešće u finansiranju Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (FESF), do sada je bila odmah iza Njemačke po veličini učešća.

Međutim, i ove evropske institucije su oslabljene gubitkom poena zemalja članica. Ocjena AAA, FESF-a je sada ugrožena i kamate na njene zajmove će se neumoljivo povećati, što sa svoje strane znači da će se pomoć Grčkoj , Portugaliji i Irskoj koštati mnogo više. A sve to dalje još više ugrožava euro....

Na kraju, ostaje pitanje da li treba podnositi diktat agencija za ocjenjivanje? Bez obzira na kritike na njihov račun koje su sve brojnije - Barak Obama je čak i predložio konkretne mjere protiv njih, kada su u avgustu 2011. SAD izgubile ocjenu AAA - Nikola Demoran u svom uvodniku u Liberasionu od 14. januara zaključuje da su pokazale da je „njihova moć neokrnjena“ i da će „njihove ocjene, simbolične, bazirane na vjetru, izvučene niotkuda i bez ikakvog legitimiteta i dalje imati olovnu težinu...“

Dragica MUGOŠA

Portal Analitika