- Oslobađajuća presuda Tribunala u Hagu za dvojicu hrvatskih generala i nakon toga oslobađanje bivšeg kosovskog premijera Ramuša Haradinaja u srpskoj javnosti su izazvali veliko ogorčenje. Iznenađujuće presude su, pak, u Hrvatskoj i na Kosovu izazvale opšte oduševljenje - ističe Lendvai na početku svog komentara, napominjući i da su „poznati borci za ljudska prava poput Nataše Kandić iz Beograda i Žarka Puhovskog iz Zagreba kritikovali obrazloženja presuda, kao i okolnost da su dvojica sudija bila preglasana od ostalih članova vijeća“.
Lednvai se onda poziva na komentar objavljen u Njujork tajmsu (New York Times), čiji je autor Dejvid Harland, „Holanđanin koji je bio ekspert UN-a u BiH od 1993. do 1998. godine, i 2008. u Prištini“. Harland je u svom tekstu govorio o „selektivnoj pravdi“ u Hagu, pozivajući se i na vlastito iskustvo s Balkana, na kojem su „Srbi počinili najstrašnije zločine, ali nisu bili jedini, pa nije preporučljivo ni korisno da sami nose cijelu odgovornost“. Stoga Lendvai napominje da se „u proteklim danima postignut napredak u dijalogu Srbije i Kosova ne može koristiti za prikrivanje urušene vjerodostojnosti Tribunala u Hagu“.
Austrijski publicista smatra da će na Balkanu teško biti uspostaviti jednoznačnost tumačenja istorije i da već danas istraživanjem dokumenata i izvora nestaje „diferencirana slika“ koja će za istoričare predstavljati „posao stoljeća“ kada se budu bavili Jugoslavijom, njenim raspadom i ratovima. Lendvai ipak naglašava da „političari moraju djelovati sada, i da baš zbog toga ne treba paušalno pripisati odgovornost za ratne ekscese jednoj nacionalnoj grupi, a kamoli cijelom narodu“.
- Na Balkanu imamo više tempiranih bombi, od Kosova i južne Srbije do Makedonije i Bosne - piše Lendvai i zaključuje da zbog toga ne samo pravnici, nego i političari EU, a najviše predstavnici političkih struja na ovim prostorima, treba da uzmu za ozbiljno Harlandovo upozorenje o distribuciji odgovornosti za zločine, jer su „stari tabui obogaćeni novima i više ne postoje stvari koje su sasvim sigurne“.
Foto: esseurop.eu