Ona je prenijela letonsko iskustvo u pristupanju EU istakavši da dvije zemlje imaju mnogo toga zajedničkog i da razumiju izazove s kojima se trenutno suočava Crna Gora.
U tom kontekstu, ambasadorka je ocijenila da postoji prostor za daljim unapređenjem odnosa Crne Gore i Letonije i intenzivnijom komunikacijom i saradnjom na polju evropske integracije.
Glavna pregovaračica je ukazala na značaj Nove metodologije, posebno u pogledu dijaloga na visokom nivou, s pojedinačnim zemljama članicama Unije.
Ona je upoznala sagovornicu sa aktuelnim i planiranim aktivnostima pregovaračke strukture usmjerenim na ispunjenje obaveza u svim poglavljima.
Kordić je istakla da posebni izazovi leže u oblasti vladavine prave, među kojima se ističu imenovanja nosilaca ključnih funkcija u pravosuđu. Kako je kazala, s ciljem prevazilaženja tih izazova, neophodno je postizanje kompromisa među različitim granama vlasti, za realizaciju obaveza od značaja za proces evropske integracije.
„Standardno visok stepen podrške naših građana učlanjenju Crne Gore u EU šalje jasnu poruku političarima da upravo evropska integracija treba da bude faktor kohezije svih političkih subjekata i drugih aktera u našem društvu “, kazala je Kordić.