U saopštenju, koje su tim povodom objavili, istakli su ključne prioritete, probleme, ali i uspjehe u svojoj borbi za ljudska prava tokom 2024. godine.
Saopštenje prenosimo u cjelosti:
"U proteklih 12 mjeseci, LGBT Forum Progres je, u saradnji sa stručnim saradnicima, pružio psihološku, psihijatrijsku i socijalnu podršku za preko 300 korisnika/ca. LGBTI osobe u Crnoj Gori nastavile su da se suočavaju sa visokim nivoom mržnje, nasilja i diskriminacije, koji se najčešće manifestuju kroz govor mržnje na društvenim mrežama i u javnom prostoru. Nažalost, takođe je zabilježen i zabrinjavajući porast nasilja nad ženama i vršnjačkog nasilja.
Kao odgovor na ove izazove, tokom godine podnijeli smo preko 140 prijava za govor mržnje na internetu i pružili pravnu podršku za desetine korisnika/ca. Pripremili smo i posebnu publikaciju – "Izvještaj slučajeva govora mržnje i verbalnog nasilja nad LGBTI zajednicom u Crnoj Gori", koja će biti objavljena do kraja godine, a služiće kao važan resurs za podizanje svijesti i unaprjeđenje institucionalnog odgovora na ove izazove.
Godinu iza nas obilježila su i pozitivna dešavanja, koja služe kao dalji podsticaj za još snažniju i predaniju borbu za dostojanstvo i ljudska prava LGBTI osoba i drugih marginalizovanih društvenih grupa u Crnoj Gori. Organizovali smo tri obuke za predstavnike/ce centara za socijalni rad iz sve tri crnogorske regije, kao i edukacije za zdravstvene radnike/ce, predstavnike/ce Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) i lokalnih samouprava. Takođe, tokom 2024. godine realizovali smo niz aktivnosti usmjerenih na informisanje i edukaciju šire javnosti. Organizovali smo info-pultove širom zemlje, dijelili edukativne liflete i ključne informacije o borbi protiv nasilja, diskriminacije i govora mržnje. Dodatno, kreirali smo edukativne video sadržaje i postavili informativne postere kako bismo doprinijeli širenju svijesti o pravima LGBTI osoba i žena sa iskustvom nasilja i potrebi njihove zaštite.
Posebno ističemo posjetu ministra pravde Bojana Božovića našim prostorijama, koja je bila značajan korak ka produbljivanju dijaloga i saradnje između državnih institucija i civilnog sektora. Fokus ovog sastanka bio je na unaprjeđenju pravnog i institucionalnog okvira za zaštitu prava LGBTI osoba u Crnoj Gori.
Ova godina ostaće upamćena po proširenju naših aktivnosti na različite ciljne grupe, povećanju broja obučenih državnih službenika/ca, kao i po izdatim publikacijama i istraživanjima. Uprkos izazovima, naši psihosocijalni i pravni servis ostali su dostupni, pružajući kontinuiranu podršku onima kojima je neophodna i najpotrebnija.
LGBT Forum Progres ostaje posvećen borbi za jednakost i ljudska prava, nastavljajući da pruža pomoć i podršku marginalizovanim društvenim grupama i doprinosi razvoju tolerantnijeg i pravednijeg društva."