Kako dodaju, nažalost, mnoge žene svakodnevno doživljavaju različite oblike nasilja – fizičko, psihološko, ekonomsko ili seksualno i često ostajući u tišini zbog stigme i straha.
“U Crnoj Gori broj prijavljenih slučajeva nasilja raste, ali znamo da je brojka neprijavljenih slučajeva još veća. Ovaj dan predstavlja priliku da naglasimo važnost zajedničkog djelovanja institucija, organizacija i pojedinaca kako bismo se odlučno suprotstavili ovim problemima, ukazali na potrebe višestruko diskriminisanih žena iz ranjivih kategorija poput LBT, OSI, REA, samohranih majki i dr. koje u većini slučajeva ostaju neprimijećene i nezaštićene u crnogorskom sistemu”, kažu iz Progresa.
Ističu da je neophodno osigurati da svaka žena koja je žrtva nasilja ima pristup sigurnim i efikasnim mehanizmima podrške. Takođe, dodaju, ključna je kontinuirana edukacija kako bismo mijenjali društvene obrasce i gradili kulturu nulte tolerancije prema nasilju.
“Pružanje podrške ženama koje su preživjele nasilje nije samo odgovornost institucija već i cijelog društva. Poručujemo svim ženama koje trpe nasilje: niste same. Postoje ljudi i organizacije spremni da vam pruže podršku i pomoć i pozivamo i sve građane da ne okreću glavu i da prijave svaki slučaj nasilja, jer je to obaveza svakog pojedinca koji želi živjeti u pravednom i sigurnom društvu. Nasilje nije privatna stvar – to je problem cijelog društva. Svi zajedno, kroz solidarnost, razumijevanje i aktivno djelovanje, možemo stvoriti budućnost u kojoj će svaka žena živjeti bez straha.Za društvo bez nasilja – danas, sjutra i uvijek”, poručuju iz LGBT Foruma Progres.