Izbor Auna, koji ima odobravanje SAD, za predsjednika pokazuje smanjeni uticaja Hezbolaha kojeg podržava Iran poslije razornog rata te libanske militantne grupe s Izraelom. Hezbolah se nalazi na američkoj listi terorističkih organizacija, dok je na crnoj listi EU samo njegovo oružano krilo, ali ne i politička partija koja je zastupljena u libanskom parlamentu.
Ishod glasanja u libanskom parlamentu je, prema ocjeni agencije Rojters, odrazio promjenu u ravnoteži snaga u Libanu i na širem Bliskom istoku, gdje je šiitski muslimanski Hezbolah teško pogođen u prošlogodišnjem ratu s Izraelom dok je njegov sirijski saveznik Bašar al-Asad srušen u decembru.
Takođe ukazuje na oživljavanje saudijskog uticaja u zemlji u kojoj su ulogu Rijada odavno zasenili Iran i Hezbolah.
Predsjednička funkcija u Libanu, rezervisana za maronitske hrišćane po vjerskom sistemu podjele vlasti u zemlji, upražnjeno je otkako je mandat Mišela Auna (Michel Aoun) završio u oktobru 2022, pošto usljed dubokih podjela nije bio moguć dogovor oko kandidata koji bi mogao da osvoji dovoljno glasova u parlamentu sa 128 mjesta.
Džozef Aun u prvom krugu nije mogao da sakupi potrebna 86 glasa, ali je u drugom krugu prikupio 99 glasova, rekao je predsjednik parlamenta Nabih Beri, pošto su ga podržali poslanici Hezbolaha i njegovog šiitskog saveznika Pokreta Amal.
Mogućnost da Aun bude izabran je povećana u srijedu kada se Hezbolahov kandidat Sulejman Frangieh povukao i izrazio podršku komandantu vojske, dok su francuski i saudijski izaslanici bili u Bejrutu, zalažući se za njegov izbor na sastancima s političarima, rekla su za Rojters tri libanska politička izvora.
Izvor blizak saudijskom kraljevskom dvoru rekao je da su francuski, saudijski i američki izaslanici rekli Beriju, bliskom savezniku Hezbolaha, da međunarodna finansijska pomoć – uključujući i iz Saudijske Arabije - zavisi od izbora Auna.
"Postoji vrlo jasna poruka međunarodne zajednice da je spremna da podrži Liban, ali za to je potreban predsjednik, vlada", rekao je za Rojters prije glasanja hrišćanski poslanik Mišel Muavad.
"Dobili smo poruku od Saudijske Arabije o podršci", dodao je on.
Aunov izbor je prvi korak ka oživljavanju vladinih institucija u zemlji koja nije imala ni šefa države ni vladu s potpunim ovlašćenjima otkako je prethodni predsjednik Aun otišao s funkcije.
Libanu, čija se privreda još trpi posledice razornog finansijskog kolapsa 2019. godine, preko je potrebna međunarodna podrška za obnovu od rata, za koji je Svjetska banka procjenjuje da je koštala zemlju 8,5 milijardi dolara.
Libanski sistem vlasti zahtijeva od novog predsjednika da sazove konsultacije s poslanicima kako bi nominovao sunitskog muslimanskog premijera za formiranje novog kabineta, što je proces koji se često može odugovlačiti dok različite grupe pregovaraju o ministarskim portfeljima.
Aun ima ključnu ulogu u održavanju primirja između Hezbolaha i Izraela u čijem postizanju su u novembru posredovali Vašington i Pariz. Uslovi nalažu da se libanska vojska rasporedi na jug Libana, dok se Izrael i Hezbolah treba da povuku svoje trupe.