Potpisnici, među kojima su univerzitetski profesori i pisci, bivši ambasadori, aktivisti za ljudska prava i ugledni pripadnici dijaspore sa Balkana u svom apelu traže što hitniji, novi angažman Vašingtona na Zapadnom Balkanu u cilju obuzdavanja Srbije, „oličene u Aleksandru Vučiću, koja ponovo prijeti i podriva reginalni mir i stabilnost uz podršku Rusije“.
Pismo je adresirano na državnog sekretara SAD Entonija Blinkena i Džeka Salivena, savjetnika za nacionalnu bezbjednost.
„Vjerujemo da je ovo pitanje od najveće važnosti za SAD, jer direktno ugrožava mir i stabilnost cijelog Zapadnog Balkana, a time i Evrope u cjelini“.
Navode da su tokom septembra bili svjedoci niza alarmantnih i eskalirajućih prijetnji regionalnoj bezbjednosti. Najalarmantniji prizori bili su na Kosovu, a prije toga bezbjednosna kriza u Crnoj Gori, podstaknuta ustoličenjem mitropolita Joanikija, što je na „najzapaljiviji mogući način sprovela vlada u Podgorici, čije su bliske veze sa Beogradom dobro poznate“.
U isto vrijeme, ukazuju, Vučićev najbliži regionalni saradnik, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, nastavio je višemjesečnu kampanju bojkota i opstrukcije državnih institucija nakon što je Valentin Incko nametnuo zakon o poricanju genocida.
Podsjećaju i da je Dodik u više navrata otvoreno prijetio da će pokrenuti otcjepljenje entiteta Republika Srpska u BiH, prijeteći i reformom takozvane “Vojske Republike Srpske, čije je, dodaju, rukovodstvo organizovalo genocid u Srebrenici.
„Svaki od ovih političkih ispada su samo manifestacija onoga u šta se pretvorila politika vlade u Beogradu u remećenju regionalnog bezbjednosnog poretka“.
Srpska vlada svoju, napominju, novu politiku naziva „srpski svet“, koja teži, prema riječima ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina, ka formalnom političkom i institucionalnom „ujedinjenju“ svih etničkih Srba na Zapadnom Balkanu, sa Aleksandrom Vučićem kao njihovim vođom.
Ovo nije ništa drugo, smatraju lideri dijaspore, do ponovno pokretanje projekta „Velike Srbije“ iz doba Miloševića, koji je doveo do najgoreg nasilja i najvećih zločina u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Potpisnici u pismu napominju a su se sve dosadašnje ekspanzionističke aktivnosti Srbije dešavale uz izričitu podršku Rusije i da je u tom cilju Moskva aktivno rasporedila obavještajnu i parakriminalnu infrastrukturu u cijeloj regiji, kako bi dodatno podigla tenzije i ohrabrila režim u Beogradu.
Budući da su izgledi za proširenje EU gotovo nestali, sugerišu da je hitno potreban povratak američkog liderstva na Zapadni Balkan. Bajdenova administracija, smatraju, mora poslati snažan signal Beogradu da se više nikada neće dozvoliti da upotreba sile diktira prirodu i pravac politike Zapadnog Balkana.
Dodaju da su uvjereni da će se, ako ne dođe do povratka američkog vođstva i primata na Zapadnom Balkanu, „vlada Srbije osjećati ohrabrenom da dodatno rasplamsa regionalne tenzije s ciljem da nastali haos iskoristi za postizanje svojih geopolitičkih ciljeva upotrebom sile“.