On je, gostujući sinoć u emisiji Magazin NTV Montena, govoreći o sličnostima između Slovačke i Crne Gore na putu ka EU kazao da ih ima mnogo, kao što ima i mnogo razlika.
„Mi smo mentalitetski sličan narod. I mi i vi smo se dugo borili za našu nezavisnost, i mi i vi smo prošli mnoga razdoblja na sličan način, ali smo i mi i vi dio Evrope kad gledamo našu tradiciju. Zajedničko nam je i to da idemo u modernu Evropu i NATO, mi to imamo, a vi ste na dobrom putu. Ali, srednja Evropa je mnogo različita od zapadnog Balkana, mi smo pošli iz jednog stabilnog sistema bez ratovanja... Vama se ratovima raspala privreda i tradicionalni sistem vrijednosti. Mi smo počeli put ka EU 1993, a vi ste ga mogli početi tek nakon 2006. Moram biti pravedan i primijetiti da je to veći napredak nego što smo svi mi očekivali za tako kratko vrijeme i ono što ste do sada uradili to je veličanstveno,“ kazao je Lipka, diplomata, književnik, slavista, doktorant Sorbone na srpskohrvatskom jeziku, odnosno srpskoj poeziji.
Voditelja Peđu Popovića interesovala je specifičnost pristupa Slovačke EU.
„Mi smo započinjali dva puta pristupne pregovore za ulazak u EU. Prvi put kao Čehoslovačka, a drugi put sve nanovo kao Slovačka. Naša sreća je bila mirno razdruženje sa sadašnjom Češkom Republikom. Druga naša sreća je bila ta da je slovački narod skoro konsenzusom želio EU i NATO i postojala je želja da se vratimo vrijednostima zapadnog sistema. Čak i bivši komunisti su bili najveći pobornici ulaska u NATO“, kazao je Lipka.
Na pitanje novinara kako je prevaziđen problem privatizacije privrede, koja je bila u lošem stanju, Lipka je kazao:
„Vlada je napravila dobar program za strane investiture ,da se trajno osjećaju sigurnim. Organizovali smo državnu Agenciju SAJO koja je nadležna da pomogne svakom stranom investitoru koji dođe u Slovačku, oko legistlative, registracije, da dobije dozvole, poreske olakšice doprinosa i olakšica u odnosu na broj zaposlenih i sl. Tako smo uspjeli privući veliki broj stranih investitora. A proces priključenja EU je bio ustvari proces preuzimanja standarda na koje su investitori naišli...Mi danas u Slovačkoj imamo mnogo poznatih stranih firmi i investitora, pa u ovoj ekonomskoj krizi koja pogađa Evropu prolazimo relativno dobro. Naša država nije morala pomoći ni jednu banku, nama i sada dolaze investitori.“
Na pitanje da li Crnu Goru doživljava kao “leglo korupcije i kriminala”, Lipka je odgovorio da se slaže sa Fileom, da ,svaka država ima korupcije i kriminala protiv koje se treba boriti, ali da je Crna Gora žrtva percepcije iz prošlosti i nedavnog rata, a oživljavaju je i opozicioni krugovi . “Prošle godine je Crna Gora trebala da dobije pregovore,a li i ovoga puta su se neke zemlje ponovo pojavile sa pitanjem i sumnjom - da li je Crna Gora zaslužila otvaranje EU pregovora . U EU ima 27 zemalja, tri su se zemlje pojavile sa tim pitanjem no, morale su se složiti sa 24 zemlje koje su smatrale da je Crna Gora to zaslužila ... Ja moram reći otvoreno, da smo bili zemlja koja je najviše podržavala Crnu Goru na putu u EU i NATO“, kazao je Lipka.