Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Listu “Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru” čini 60 odsto žena, pročitajte program za unapređenje položaja

Listu “Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru” čini 60 odsto žena, pročitajte program za unapređenje položaja

Na izbornoj listi Koalicije: "Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru!", prvi put u istoriji parlamentarizma u našoj zemlji, zastupljeno je čak 60 odsto žena, saopšteno je iz ovog Pokreta. 

Listu “Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru” čini 60 odsto žena, pročitajte program za unapređenje položaja Foto: Pokret Mi možemo
Portal AnalitikaIzvor

Kandidatkinje su, kako navode, predstavile u Podgorici ženski dio kampanje Pokreta "Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru" i zainteresovane građanke upoznale sa dijelom programa Koalicije koji se odnosi na unapređenje položaja žena u našem društvu.
Pprogramski ciljevi Pokreta, u domenu ženskih prava su:
1. Ravnopravno učešće i zastupljenost žena na mjestima na kojima se donose odluke u društvu, zakonodavnim i izvršnim organima vlasti, kao i organima upravljanja privrednih društava.
2. Donošenje izbornog zakonodavstva kojim će se omogućiti jednaka zastupljenost žena i muškaraca, minimum 50 odsto mjesta na izbornim listama, nasuprot kvoti od 30 odsto, kako je sada predviđeno u Zakonu o izboru odbornika i poslanika.
3. Podsticanje i ohrabrivanje žena za prihvatanje političkog i javnog angažmana.
4. Osnaživanje postojećih i stvaranje novih institucionalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost.
5. Ukidanje svih oblika diskriminacije i nejednakog postupanja prema ženama, od zakonodavnih okvira do pozicija u društvu.
6. Preduzimanje mjera i sprovođenje akcija za sprječavanje i eliminisanje svih oblika diskriminacije na polnoj osnovi, svih oblika nasilja nad ženama, nasilja u porodici i trgovine ženama.
7. Usklađivanje porodičnih i poslovnih obaveza zaposlene žene, kao i poboljšanje statusa žene domaćice odgovarajućim vrjednovanjem ženskog rada u kući.
8. Jednaku odgovornost muškaraca i žena u porodičnom životu, planiranju porodice i vaspitanju djece.
9. Promovisanje i upotrebu rodno osjetljivog jezika.
10. Unaprjeđivanje javne svijesti o značaju rodne ravnopravnosti.
11. Pridavanje posebnog značaja pravima mladih, te starijih žena, žena na selu i pripadnica nacionalnih manjina i osjetljivih grupa.

"Sa skupa je poručeno da je neophodna pojačana briga u društvu za ostvarivanje, unapređenje i zaštitu prava žena, kao nedjeljivog i integralnog dijela ljudskih prava, za što će se Pokret zalagati znanjem i ekspertizom uspješnih i u karijerama ostvarenih žena i muškaraca koji djeluju na partnerskoj osnovi s ciljem stvaranja boljeg i pravednijeg društva za svaku našu građanku i građanina", zaključuju u saopštenju. 

Portal Analitika