Svijet

Litvanija platila više od 110.000 dolara odštete zatvoreniku u Gvantanamu

Litvanija je platila više od 110.000 dolara Abuu Zubajdahu, u Gvantanamu poznatom kao „vječni zatvorenik“, kao odštetu zbog toga što ga je Centralna obavještajna agencija (CIA) držala zatočenog na tajnom mestu u blizini Viljnusa, gdje je bio podvrgnut različitim vidovima mučenja.

Litvanija platila više od 110.000 dolara odštete zatvoreniku u Gvantanamu Foto: Depositphotos
DanasIzvor

Njemu je novac uplaćen tri godine pošto je Evropski sud za ljudska prava naredio litvanskoj vladi da isplati odštetu zbog kršenja evropskih zakona kojima je zabranjeno mučenje.

Kako navodi Gardijan, ovo označava veliku promjenu u tretmanu Zubajdaha, kojeg Sjedinjene Države drže u zatvoru bez optužbe već više od 20 godina. On je uhvaćen u Pakistanu šest mjeseci poslije napada 11. septembra.

CIA i advokati Bušove administracije su pokušali da opravdaju mučenje tako što su tvrdili da je Zubajdah važna ličnost u Al Kaidi, ali kasnije se pokazalo da on nije član ove organizacije i nikada nije bio optužen za umiješanost u napad 11. septembra.

Tokom najdužeg dijela vremena od njegovog hapšenja, Zubajdah je držan izolovano i bez mogućnosti komunikacije pošto je CIA insistirala da je to neophodno kako bi se sprečilo da detalji o njegovom mučenju dospiju u javnost.

Zubajdahovi advokati smatraju da je veoma mala vjerovatnoća da bi Litvanija isplatila odštetu bez odobrenja iz Vašingtona.

“Situacija se potpuno mijenja kada nekome platite 100.000 dolara i cio svijet zna za to. Ovaj potez je u skladu sa idejom da SAD ublažavaju svoj stav u pogledu držanja ‘vječnih zatvorenika’. SAD su očigledno mogle da zaštite Litvaniju od plaćanja, a pitanje je zašto nisu”, rekao je za Gardijan Mark Denbo iz Zubajdahovog advokatskog tima sa sjedištem u SAD.

Vijest o litvanskoj isplati odštete objavljena je samo nekoliko dana pred 20. godišnjicu vojnog zatvora u Gvantanamu, gdje su prvi zatvorenici smješteni 11. januara 2002. Tokom proteklih mjeseci bilo je znakova promjene stava prema Zubajdahu i mučenju kojem su ga podvrgavali CIA agent i plaćenici.

U Zubajdahovom slučaju protiv Litvanije, na Evropskom sudu za ljudska prava je rečeno da ga je CIA držala na tajnom mjestu, kodnog imena Violet, u blizini Viljnusa od februara 2005. do marta 2006.

Cio program mučenja za Zubajdaha, koji je CIA nazivala “unapređenim tehnikama ispitivanja”, su osmislila dva psihologa koja su pod ugovorom radila za agenciju. Najbrutalnije mučenje je pretrpio dok ga je CIA 2002. držala na Tajlandu, gdje je izlagan mučenju vodom (tehnikom kontrolisanog davljenja) najmanje 83 puta u avgustu te godine i danima je držan u kutiji veličine kovčega.

Na sudu je rečeno da on nije bio podvrgavan najtežim oblicima torture dok je bio u Litvaniji, ali je bio izložen mučenju uskraćivanjem sna, stavljanjem u samnicu, kao i snažnim zvukovima i svjetlom.

Novac koji je Litvanija uplatila sada se nalazi na jednom računu u banci, ali Zubajdah ne može da ga podigne pošto je zatvoren u Gvantanamu i zato što je američka vlada zamrznula njegovu imovinu. Slično zamrzavanje njegove imovine, koje je uveo savjet bezbjednosti Ujedninjenih nacija, je poništeno prije dvije godine, nakon žalbe njegovih advokata.

Portal Analitika