Spornim programom je bilo u planu da se pregleda 70 odsto žena, ali je obuhvaćeno njih oko 40 odsto.
Senator DRI, koja je kontrolisala primjenu programa, prof. dr Branislav Radulović kritikovao je, između ostalog, što se program sprovodio u samo četiri opštine – u Podgorici, Danilovgradu, na Cetinju i u Kolašinu, a zove se nacionalni. Nije obuhvatio cjelokupnu populaciju.
''Jako je lijepo dijeliti flajere na cetinjskom putu, ali za 728.000 eura morali ste da uradite mnogo više u prethodnih pet godina'' rekao je on.
Dr Sanja Lekić iz Kliničkog centra Crne Gore kazala je da su izabrani doktori nosioci ovog posla i da je jedan od ključnih faktora bila ,,nemotivisanost u tom segmentu“, što piše u nalazu. Dodala je da su novčane nadoknade sada bolje, kako se čulo da se komentariše na sjednici Odbora.
''Da li postoji mogućnost neke novčane motivacije... Za mene je, prije svega, motiv činjenica da će se obezbijediti nekome da na vrijeme otkrije bolest ili da uđe u periodičan sistem pregleda. Možda treba raditi na dodatnim edukacijama'' rekla je ona.
Istakla je da u ovom slučaju nije pozvan dovoljan broj žena.
U ove četiri opštine u ciljnoj populaciji, godina od 50 do 69, evidentirano je 74.461 žena. Timovi izabranih ljekara pozvali su njih 27.274, odnosno 37 odsto. Pozivu se odazvalo 97 odsto, što je dr Andrijana Vujović iz Instituta za javno zdravlje pozitivno ocijenila i rekla da su žene raspoložene za preglede. Objasnila je da nijesu snimljene sve žene koje su pozivane. Morale su da prođu eliminacioni upitnik. Ako je potvrdan odgovor na pitanje da li postoji promjena na dojci, to pacijentkinju isključuje iz skrininga i onda ide u redovnu dijagnostiku. Samo one koje su naizgled zdrave imaju pravo na učestvuju u skriningu.
Njihovi podaci pokazuju da su nakon toga snimili na digitalnom mamografu njih 48,88 odsto, odnosno 12.859. Ostatak žena nije snimljen, jer nijesu prošle eliminacioni upitnik, odnosno postoje promjene kod njih ili su već imale karcinom dojke, rekla je Vujović.
Uradili su 388 biopsija i otkrili 114 kancera u ranoj fazi.
''Zato ne mogu da se pomirim sa činjenicom da je ocijenjeno da je program neuspješan'' rekla je ona.
Predsjednica Odbora Božena Jelušić (Ura) prokomentarisala je na to da kompletan skrining program nije dao rezultate koji su zamišljeni.
''Pregrubo zvuči da je neuspješan. Možda nije dovoljno uspješan, ali ga ne možemo smatrati neuspješnim'', rekla je poslanica Dragica Sekulić (DPS).
Ispričala je da zna žene koje su bile na tom pregledu, uključujući i njenu majku, i pohvalila kako je to urađeno.
''Nekima se desilo da je kancer otkriven u veoma ranoj fazi. Nemojmo da kažemo da je neuspješan'', rekla je ona.
Ivana Živković iz Ministarstva zdravlja tokom diskusije komentarisala je da sadašnji menadžment nije rukovodio tim resorom u periodu analize programa koju je obuhvatila Državna revizorska institucija. Kazala je da ne snose odgovornost, ni ličnu, niti je institucija nosi.
''Ja lično osjećam odgovornost iako nigdje nikada nijesam bila, jer živim u zemlji koja nije u stanju da obezbijedi da se procedura poštuje, bez obzira ko je nekada bio. Naša je zajednička dužnost da radimo mnogo bolje i ne aboliraju nas personalne promjene'', odgovorila joj je predsjednica Odbora Božena Jelušić.
Radulović iz DRI je kazao na sjednici da je program istekao u januaru 2020. godine, da su prošle dvije i po godine i da nema još drugog nacionalnog programa.
Dr Igor Galić iz Instituta za javno zdravlje rekao je da su tada zbog korone svi kapaciteti zdravstva bili usmjereni u rješavanje te vanredne situacije.
DRI je konstatovala u izvještaju da u analiziranom periodu nije obezbijeđena potrebna oprema i kadar za realizaciju programa. Nije uspostavljen registar skrininga, nijesu donijete potrebne procedure kojima se jasno definišu obaveze i odgovornosti svih učesnika u programu. Niti je uspostavljen odgovarajući sistem prikupljanja i upravljanja podacima.
Na sjednici se kritikovalo i što matični odbor, Odbor za zdravstvo još nije održao sjednicu povodom izvještaja DRI.
Odbor za rodnu ravnopravnost će izraditi zaključke o ovoj temi.
Kritika što se od doniranog novca za borbu protiv korone kupuju dva digitalna mamografa
Na sjednici su kritikovani nadležni što u Crnoj Gore postoje samo dva digitalna mamografa, i to se oba nalaze u Podgorici. Živković iz Ministarstva zdravlja rekla je da su obezbijedili skoro pola miliona za kupovinu dva – jedan će da bude u Beranama, a drugi u Kotoru.
Radulović iz DRI je kazao da je novac za to preusmjeren iz NKT, da su to sredstva koja su za borbu protiv korone ranije opredijelila fizička i pravna lica. Istakao je da su to namjenska sredstva.
''Moraćemo dodatno porazgovarati o tome'', kazao je Radulović.
Živković je odgovorila da su dobili saglasnost Ministarstva finansija o njihovoj prenamjeni.
Poslanica Zdenka Popović (Demokrate) dodala je da su to strogo namjenska donatorska sredstva i da nijesu smjeli to da urade.
''Morao je da bude konsultovan Odbor za ekonomiju, donatori…Oni nijesu uplaćivali novac da se kupi mamograf'', rekla je Popović i ocijenila da je izvještaj DRI fantastičan.