Društvo

Čekaonice domova zdravlja pune pacijenata sa simptomima prehlade i bronhitisa

Ljekari preporučuju vakcinu i protiv gripa i korone

Prije nego što je korona zauzela pozornicu tokom januara je, do prije dvije godine, vladala sezona gripa. Ipak, prošle godine nije bilo epidemije, a u podgoričkim domovima zdravlja gripa nema ni ove, kako su Pobjedi kazali ljekari.

Ljekari preporučuju vakcinu i protiv gripa i korone Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Pažnju svjetske javnosti privlači takozvana flurona, kombinacija korone i gripa, a dosad je registrovano nekoliko slučajeva u svijetu.

"Za sada nema sumnje da je registrovan ijedan slučaj flurone u Crnoj Gori, odnosno kombinovane zaraze gripom i koronom", kazao je direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić.

Nekoliko ljekara iz podgoričkih domova zdravlja je kazalo Pobjedi da još nema slučajeva gripa, ali da su čekaonice pune pacijenata sa simptomima prehlade.

Česti su i pacijenti kojima je konstatovan bronhitis, a ljekari preporučuju nošenje maske, pranje ruku i distancu, što će svakako pomoći i u manjem broju slučajeva gripa kada se pojavi, ali i kod uobičajenih virusa.

"Stanje je u ambulanti kao i svake godine u ovo vrijeme", rekao nam je jedan od ljekara.

U kovid ambulantama i domovima zdravlja trenutno ne fali ljekova, kleksana i longacefa koji su bili često deficitarni u posljednjih nekoliko mjeseci.

Na udaru primarno zdravstvo

Ipak, prema saznanjima Pobjede u Kliničkom centru Crne Gore na internom i infektivnom odjeljenju - nema više slobodnih kreveta.

Dr Igor Galić je kazao da se predlaže vakcinacija i protiv gripa i protiv korone, te da se može očekivati da kombinovanih slučaja infekcije bude i u Crnoj Gori.

Za sada su, kaže dr Galić, pod najvećim teretom primarni nivo zdravstva i oni koji se bave dijagnostikom.

"Zabilježen je nagli eksponencijalni skok broja zaraženih, međutim za sada broj umrlih i hospitalizovanih ne prate taj broj", kazao je Galić.

Naglasio je da je došlo do eksplozije broja zaraženih, tako da su predviđanja o toku pandemije neizvjesna.

"Ali nadamo se, kada se broj osoba koje bi omikron mogao da zarazi smanji, da će se na taj način epidemija početi da se smanjuje, odnosno da će broj oboljelih doživjeti značajan pad", rekao je on.

Imunizacija

Osim toga, značajna je i vakcinacija, a bustovanje trećom Fajzer dozom smanjuje mogućnost infekcije omikronom.

Prema preporukama Instituta za javno zdravlje, građani bi kao buster trebalo da prime Fajzer vakcinu.

U naučnom časopisu Nature, objavljen je tekst koji ukazuje na to da su istraživanja pokazala da su kineske vakcine Sinofarm i Sinovak najmanje djelotvorne u borbi sa omikron sojem, a Sinofarm vakcina je dominantna kada je u pitanju vakcinacija crnogorskih građana. Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović je kazala da vakcinisani ovom vakcinom ne treba da čekaju pet ili šest mjeseci za buster dozu već da to urade i ranije.

U Crnoj Gori je treću dozu primilo više od 84.300 građana. Vakcinisano, odnosno imunizovano drugom dozom je 44,5 odsto ukupnog stanovništva ili 60,3 odsto punoljetnih.

Epidemiolozi upozoravaju da je najmanje 70 odsto vakcinisanog ukupnog stanovništva neophodno kako bi se spriječilo širenje korona virusa. Tokom jučerašnjeg dana u Crnoj Gori su prvu dozu vakcine primile 164 osobe, a revakcinisano je 237, treću dozu je primilo 652.


Korona postaje endemski virus?

U istraživanju Bi-Bi-Sija ljekari kažu da vjeruju da je ovo kraj pandemije korona virusa kakvu znamo i da će taj virus brzo postati endemski, kao i grip.

Epidemiolozi kažu da se krećemo prema kraju epidemije

"Gotovo da smo tamo, ovo sada je početak kraja, barem u Ujedinjenom Kraljevstvu, smatra profesor Džulijan Hiskoks, šef katedre za infektivne bolesti i globalno zdravlje na Univerzitetu u Liverpulu", prenosi Jutarnji list.

Korona virus neće biti istrijebljen, kao što su pojedini virusi sa kojima se borilo čovječanstvo. On će se pridružiti čitavom nizu endemskih zaraza - od obične prehlade preko HIV-a, ospica i malarije do tuberkuloze - koje su uvijek prisutne.

"Vrlo sam optimistična. Uskoro ćemo biti u situaciji u kojoj virus cirkuliše, a pritom vodimo brigu o zaštiti najugroženijih, dok ćemo za sve ostale prihvatiti da će se zaraziti. Prosječnoj osobi neće se dogoditi ništa", kaže kaže dr Elizabeta Gropeli, virološkinja sa Univerziteta Sent Džordž.

Ipak, epidemiolozi su oprezni jer bi mogla dogoditi pojava neke nove varijante korona virusa koja bi mogla preuzeti dominaciju nad omikronom i pritom izazivati značajno teže kliničke slike.

Kada je riječ o korona virusu, već su vidljivi znakovi da on postaje manje smrtonosan, samtraju britanski epidemiolozi

Profesor Hiskoks, inače član posebnog savjetodavnog odbora britanske vlade za nove respiratorne viruse, pojašnjava da ogromna većina zaraženih u budućnosti neće imati većih problema.

"Biće ljudi, najčešće u starijoj dobnoj grupi ili oni imunokompromitovani, koji će umirati i od endemskog kovida", rekao je on

Brzi test uraditi tri do pet dana od simptoma

Pobjedi se javljalo mnogo čitalaca koji su kazali da su nakon simptoma bili upućeni da urade brze testove, koji su bili negativni, a da su nakon par dana, prilikom ponovnom testiranja brzim ili PCR testom ipak bili pozitivni

Preporuke ljekara su da se brzi testovi urade trećeg do petog dana od pojave simptoma, dok će PCR brže otkriti prisustvo virusa u organizmu

"Onima koji nemaju simptome, a imali su kontakt, brzi testovi neće pokazati pravu sliku. Sve zavisi od nivoa infekcije u kojoj se nalazi osoba i od dipartikula koji se nalaze u gornjem dijelu respiratornog sistema", objasnio je dr Galić.

Portal Analitika