“Dobili smo informaciju od Hidrometeorološkog zavoda da će Podgorica u narednom periodu biti izložena visokim temperaturama, čime će biti povećan i rizik od požara što je sasvim normalno za ovo doba godine. Služba spasa je potpuno spremna da djeluje u svim djelovima Glavnog grada”, kazao je Pješćić.
Prema njegovim riječima, početkom sezone primljeno je 38 sezonaca, koji će naredna tri mjeseca pomagati stalnim ekipama Službe."To je bila praksa i prethodnih godina pa smo to ponovili, tako da je jedinica ljudstvom upotpunjena".
Ta služba je, kako je naveo Pješčić, u prethodnoj i ovoj godini obnovila opremu – zamijenjena je oštećena i dotrajala i nabavljena su dva vozila kao i uniforme za gašenja vatre na otvorenom.
“Što se tiče opreme i ljudstva potpuno smo opremljeni i ne očekujemo ništa vanredniju situaciju u odnosu na prethodne godin”, kazao je on agenciji MINA.
Pješčić je rekao da je Podgorica među gradovima sa najvećim brojem požara u regionu - sa dvije i po, do tri hiljade požara tokom ljetnjih mjeseci- samo požara bez ostalih intervencija.
“Čak iznad 90 odsto njih izazvani su ljudskim faktorom, što slučajno, što namjerno. Ostali faktori, udar groma, paljenje polomljenog stakla, varničenje iz električnih vodova ili kočenjem vozova čine samo oko pet odsto od ukupnih požara”, naveo je on.
Pješčić je rekao da je ta Služba izvršila preventivu u pretpožarnoj sezoni i da je učestvovala u krčenju parkova i šuma.
“Svim mjesnim zajednicama, preduzećima i vjerskim objektima uputili smo dopise o požarnoj preventive i ponudili saradnju u vidu edukacije i dežurstava na njihovom terenu ako budu radili sa opasnim materijama”, kazao je on.
Pješčić je svim domaćinstvima u gradskim i u seoskim sredinama savjetovao da uklone sitno rastinje oko domova.
Prema njegovim riječima, kritična područja na kojima se očekuje najveći broj požara su - sve park šume, Dajbabska i Vranjska gora, Mrke, Kuči, Komani, Velje i Malo brdo.